Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Wybory 2020. Kto wystartuje w wyborach prezydenckich, gdy te w końcu się odbędą?

11

Wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się 10 maja. Zostaną przeprowadzone w formie korespondencyjnej i to najprawdopodobniej w najbliższych dwóch tygodniach. Kto będzie kandydował? Czy mogą pojawić się jeszcze nowi kandydaci?

Wybory 2020. Kto wystartuje w wyborach prezydenckich, gdy te w końcu się odbędą?
(Getty Images)

Nowe wybory prezydenckie 2020. Ci sami kandydaci

Prawo do startu w powtórzonych wyborach prezydenckich mają dostać tylko kandydaci, którzy zostali zarejestrowani w wyborach planowanych na 10 maja – tego dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. I, jak podają, taki właśnie zapis ma się znaleźć w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 8 maja ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 roku, którą Sejm uchwalił 6 kwietnia. Według ustawy głosowanie będzie się odbywać wyłącznie korespondencyjnie.

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020. W miniony czwartek Państwowa Komisja Wyborcza podała, że głosowanie nie może się odbyć w nadchodzącą niedzielę. Jest to związane z tym, że obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów, które są konieczne do wykonywania przez nią jej obowiązków.

Nowy termin wyborów prezydenckich 2020 na razie nie jest znany. Ogłosi go dopiero Marszałek Sejmu. Będzie to pierwszy możliwy termin, zgodny z zapisami Konstytucji RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić