Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Wyciekł tajny dokument NATO ws. Rosji. "Zagrożenie atomowe"

30
Podziel się:

NATO uważa, że Rosja narusza traktat z 1987 r. o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu. W związku z tym rozważa w związku z tym podjęcie kroków przeciwko rosyjskiemu programowi zbrojeń atomowych - podał "Sueddeutsche Zeitung".

Sojusz proponuje m.in. podniesienie gotowości bojowej jednostek w Europie zdolnych do zrzucenia bomb atomowych.
Sojusz proponuje m.in. podniesienie gotowości bojowej jednostek w Europie zdolnych do zrzucenia bomb atomowych. (WP.PL)

Dziennikarze śledczy "SZ" piszą, że Sojusz skierował do państw członkowskich - zakwalifikowany jako tajny - dokument zawierający propozycje ewentualnych reakcji na złamanie przez Rosję postanowień INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces).

Dokument zatytułowany "Co by było, gdyby" zawiera 39 opcji. Jedną z nich jest propozycja rozbudowy przez NATO nuklearnego odstraszania - czytamy w "SZ".

Zobacz także: Zobacz też: Manewry Zapad 2017 - czy Polska ma się czego obawiać?

Autorzy rozważają ponadto możliwość zainstalowania systemów wczesnego ostrzegania, wzmocnienia obrony przeciwko okrętom podwodnym i zwiększenia obecności bombowców B-2 i B-52. Proponowane jest ponadto podniesienie gotowości bojowej jednostek w Europie zdolnych do zrzucenia bomb atomowych. "Niemcy należą do krajów, w których znajduje się amerykańska broń atomowa" - przypomina SZ".

Autorzy dokumentu odradzają natomiast nowe sankcje przeciwko Rosji. Nie zalecają też wypowiedzenia traktatu INF, gdyż spowoduje to ich zdaniem jedynie wzrost nastrojów antyamerykańskich w Rosji.

W dokumencie mowa jest też o działaniach mających skłonić Moskwę do powrotu do stołu negocjacji.

Rosja rozmieściła rakiety

Stany Zjednoczone oskarżają od początku roku Rosję o łamanie traktatu rozbrojeniowego INF. Zdaniem Waszyngtonu Rosja rozmieściła pociski rakietowe średniego i krótszego zasięgu typu ziemia-ziemia, co jest złamaniem "ducha i intencji" INF.

INF, podpisany przez prezydentów USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, zabrania obu stronom testowania, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km. Układ ten jest uważany za jedno z porozumień, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
acho57
5 lata temu
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej....
gość
5 lata temu
A kto wierzy w umowy i traktaty podpisane z Moskwą ? Już Napoleon powiedział, że traktaty zawarte z Rosją są mniej warte niż papier na, którym je spisano !!!
Ed
5 lata temu
Zlikwidować (odsunąć od władzy) Ruskich przywódców a pokój pędzie na świecie i...... nawet dobrobyt!!
kuku
5 lata temu
Ale DURNY kraj ta Rosja. Nie chce robić tego co każą jej jankesi.
Polak
5 lata temu
Czerwona zaraza którą przywiózł Lenin z Zurichu jeszcze nie zniknęła.
Romulus
5 lata temu
Rosji nie można nigdy ufać, nigdy. To jest taki kraj, niestety.
helmutcool
5 lata temu
rosja lamie konwencje? no coz nato tez nie dotrzymalo obietnicy nierozszerzania sie na wschod.jedni i drudzy sie zbroja,a ogolnie wszyscy krtorych na to stac.bron atomowa to tylko straszak,nikt normalny jej nie uzyje,putin nawet jakos sie wypowiadal na temat nuklearnej wojny-to bylaby zaglada zarowno usa jak i rosji -stwierdzil,innym tez by sie dostalo.najwazniejsze zeby dostepu do broni atomowej nie dostali terrorysci,wowczas apokalipsa nieunikniona
apelpis
5 lata temu
a co takiego ruskie przeożą cywilnym promem do Kaliningradu ? Czy to nie są bombki atomowe? Oj coś mi tu smierdzi Ruchole i Putinowcy.
greggg
5 lata temu
naj wię kszym zagrożeniem dla świata jest USraelski bandyta CIA.I "nasi" kolaboranci powinni dostać kulke za narażanie naszego kraju.
he
5 lata temu
a Ukraińce siedzą piecuchy na 500+
azrael
5 lata temu
kiedy ta wojna ? doczekam się czy nie
fakty
5 lata temu
Błazenada i kwik pachołków amerykańskich. Jak Rosjanie zechcą to w kilkanaście minut zmiotą z powierzchni ziemi Niemcy razem z USA nie wspominając o RP
Olek
5 lata temu
Ja proponuję, żeby rozszerzyć strefę wód przybrzeżnych do 100 km tak aby ruskie okręty nie mogły przepływać przez kanał La Manche czy przez Stambuł.
jan1948
5 lata temu
Dopóki Jest Rosja to poganiacze bydła nas nie opanują do końca.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić