Wyjątkowe miejsce w Polsce. Jest starsze od Stonehenge i egipskich piramid

35

Lasy Państwowe przed weekendem podzieliły się ze swoimi obserwatorami na Facebooku niezwykłą ciekawostką. Okazuje się, że na terenie Nadleśnictwa Koło znajdują się grobowce megalityczne, których wiek jest szacowany na 5500 lat.

Wyjątkowe miejsce w Polsce. Jest starsze od Stonehenge i egipskich piramid
Grobowce megalityczne wyglądają imponująco i tajemniczo (Facebook, I. Żółtowska)

Nazwa "megalit" pochodzi z języka greckiego i oznacza dokładnie "wielki kamień". Na terenie nadleśnictwa mieści się sześć takich grobowców: pięć w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska) oraz jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim.

Grobowce megalityczne - nazwa nieprzypadkowa

Jak informują Lasy Państwowe, wszystkie ze wspomnianych grobowców, mają formę długich, trapezowatych w rzucie poziomym, ziemnych nasypów, szerokich od 6,5 do 10 m w części czołowej i wysokich na ponad 2 m.

Nasypy ziemne obstawione są od czoła i po bokach dużymi głazami polnymi, których dłuższa średnica wynosi do 1,5 m. Grzbiet stopniowo, na zróżnicowanych kolejnych grobowcach obniża się do poziomu gruntu. Nazywane są grobowcami, gdyż są miejscem pochówku starszyzny rodowej. Do dziś zachowały się w nich szczątki ludzkie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szykują się śnieżne ferie? Jest prognoza

Obecnie możemy sobie tylko wyobrazić, jak ogromnym przedsięwzięciem było wzniesienie takiego grobowca. Kosztowało to mnóstwo pracy i wysiłku ale też bardzo sprawnej organizacji. Niewykluczone, że pomagały w tym zwierzęta pociągowe - choćby konie czy krowy.

Widoczna jest też nadzwyczajna troska konstruktorów o trwałość budowli, mającej, z założenia, oprzeć się niszczącej sile czasu. Dzięki temu grobowce kujawskie dotrwały do dziś i są świadectwem fascynujących dokonań cywilizacji z epoki kamienne - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Oba miejsca, w których znajdują się grobowce, zostały w 2006 roku ustanowione Parkiem Kulturowym Wietrzychowice. Częściowo na jego terenie, ale też w sąsiedztwie zorganizowano ścieżkę przyrodniczo-archeologiczną "Wietrzychowice". Znajduje się na niej 7 przystanków z tablicami z informacjami przyrodniczo-leśnymi, drewniany mostek a także miejsce, gdzie można zaparkować samochody.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak podkreślają leśnicy - wstęp do parku kulturowego w tym miejscu jest bezpłatny przez cały rok.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić