o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Wykopaliska w Stonehenge. Niesamowite odkrycia sprzed tysięcy lat

16
Podziel się

W pobliżu legendarnego Stonehenge budowany jest tunel. Przy okazji znaleziono wiele cennych artefaktów i tajemnicze groby sprzed tysięcy lat.

Wykopaliska w Stonehenge. Niesamowite odkrycia sprzed tysięcy lat
Obok Stonehenge znaleziono groby sprzed 4500 lat. (Wessex Archaeology)
bEEEtEmt

Prace archeologiczne poprzedzające budowę tunelu obok Stonehenge doprowadziły do wielu istotnych odkryć archeologicznych. ​​Znaleziono wiele wyrobów ceramicznych, a także tajemnicze groby, w tym jeden ze szczątkami dziecka.

Tajemnice Stonehenge wychodzą na jaw

Według ekspertów większość ze znalezionych przedmiotów mogła należeć do ludzi, którzy zbudowali słynny neolityczny pomnik. Wszystkie odkrycia pokazują, że region ten był zamieszkiwany przez różne starożytne ludy od tysięcy lat.

bEEEtEmv
Wspólnie znaleziska pozwalają nam stworzyć coraz bardziej szczegółowy obraz tego, co robili ludzie i jak żyli w okolicy Stonehenge – powiedział Live Science Matt Leivers, archeolog z Wessex Archeology w rozmowie z Live Science.
Zobacz także: Polskie Stonehenge. Wielkie odkrycie sprzed 7 tys. lat

Najistotniejsze znaleziska to groby, które prawdopodobnie wywodzą się z kultury pucharów dzwonowatych (ang. Bell Beaker culture). Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego pochówku - zmarłych grzebano w ceramicznych naczyniach kształtem przypominających odwrócony dzwon. Lud ten żył w Europie między 4800 a 3800 lat temu.

bEEEtEmB

W jednym z grobów znaleziono szczątki dziecka, chociaż zachowały się tylko nieliczne kości. W innym dzbanie odkryto szczątki około 20-letniej kobiety. W jej grobowcu znajdowało się także kilka przedmiotów m.in. fragment miedzianego szydła lub igły oraz cylindryczny obiekt łupkowy. Uważa się, że oba groby mają około 4500 lat, co oznacza, że są w wieku przybliżonym do kręgu Stonehenge.

Stonehenge było budowane przez bardzo długi czas. Nawet poszczególne etapy jego budowy mogły trwać latami lub dziesięcioleciami. Jest całkowicie możliwe, że ludzie, którzy zostawili te rzeczy za sobą lub zostali pochowani w pobliżu, odegrali jakąś rolę w budowie Stonehenge – dodał Matt Leivers.
bEEEtEmC

Przed rozpoczęciem realizacji wartego 2,4 miliarda dolarów projektu przeniesienia pobliskiej autostrady pod ziemię, władze Wielkiej Brytanii zleciły przeprowadzenie dokładnych wykopalisk. Na chwilę obecną archeolodzy wstępnie sprawdzają 3-kilometrowy pas ziemi, wzdłuż którego powstanie droga. Łącznie wykopaliska mają potrwać 18 miesięcy. Projekt budowy autostrady wzbudza kontrowersje, ponieważ dla wielu osób jest to niszczenie słynnego Stonehenge.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEtEmW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Marek Wisniew...
7 miesięcy temu
Imion nie macie czy sie wstydzicie?
Serio
8 miesięcy temu
Ja nie wiem, ale czy ci przodkowie nie mogli chować zmarłych jakoś solidniej? Żeby ówcześni nie musieli się tak męczyć rozwiązywaniem zagadek
umu
8 miesięcy temu
Tysiąc lat wstecz z nawiązką nie było archeologii. Okrycia archeologiczne należy przypisać do współczesnej epoki poczynając od czasów oświeceniowych XVIII wieku. Natomiast artefakty związane z tymi odkryciami mogą być sprzed tysięcy lat.
bEEEtEmX
fakcik
8 miesięcy temu
LOCH NESS ARCHEOLOGII obecna wersja z 1958 r.
nick
8 miesięcy temu
ciekawe jak nasze groby będą wyglądać za 4000lat... zapewne podobnie jak te odkrywane teraz z przed 4000lat. ludzie umierali, i będą umierać, trzeba ich gdzies pochować, więc ludzie będą cały czas odkrywać szczątki.
Agent J23
8 miesięcy temu
Kurde wykopali Robin Hooda
pawel
8 miesięcy temu
no no jeszcze kilka lat i naukowcy odkryją że to robota ...księga rodzaju 6 rozdział , 2 werset
PAN
8 miesięcy temu
Stonehenge, piramidy i wiele innych artefaktów po poprzedniej cywilizacji, która zniknęła tak samo, jak zniknie nasza... Cykle na Ziemi...
FCM
8 miesięcy temu
Nie jest to profanacja zwłok?
Procesor
8 miesięcy temu
Jak jakiś naukowiec czegoś nie wie niech w Wikipedii poczyta...
REK
8 miesięcy temu
13 tomów Zacharii Sitchina - i wszystko jasne.
Komandofoka
8 miesięcy temu
prawda jest taka, że nic nie wiemy... mnóstwo domysłów i teorii na wiele tematów i to dotyczących nas samych, naszej mikroskopijnej planety...A uznajemy się za jedynych inteligentnych we wszechświecie . To dopiero szczyt hipokryzji.
archeo
8 miesięcy temu
zmarłych grzebano w naczyniach?!
bEEEtEmP
archeo
8 miesięcy temu
zmarłych grzebano w naczyniach?!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić