Wyspa Wielkanocna. Sukces naukowców. Wielka tajemnica rozwiązana

150

Naukowcy z Uniwersytetu Binghampton i Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku podzielili się wynikami nowych badań dotyczących Wyspy Wielkanocnej. Ustalono, że jej demograficzny upadek nigdy nie miał miejsca.

Wyspa Wielkanocna. Sukces naukowców. Wielka tajemnica rozwiązana
Wyspa Wielkanocna (Pixabay)

Wyspa Wielkanocna jest kojarzona przede wszystkim z masywnymi posągami. Panuje ponadto powszechne przekonanie, że cywilizacja na wyspie upadła po tym, jak ludzie wycięli wszystkie drzewa, aby utorować drogę dla rolnictwa i innych potrzeb.

Nowe badania rzucają zupełnie inny cień na tę sprawę. Według ustaleń naukowców demograficzny upadek na Wyspie Wielkanocnej tak naprawdę nigdy nie nastąpił - podaje interia.pl.

Wyspa Wielkanocna jest częstym obiektem badań naukowców. Ostatnio eksperci zrekonstruowali poziom zaludnienia wyspy, co pozwoliło im znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Wyspa Wielkanocna. Ile osób ją zamieszkiwało?

Nowe badania mówią o tym, że wylesianie Wyspy Wielkanocnej było długotrwałym procesem. Ustalono również, że nie spowodowało katastrofalnej erozji.

Drzewa zostały natomiast zastąpione ogrodami ściółkowanymi kamieniami. Wszystko po to, by zwiększyć wydajność rolnictwa.

Udało się również odpowiedzieć na pytanie o to, ile osób kiedyś mieszkało na tej wyspie. Szacunki wskazują, że nie było to więcej niż kilka tysięcy ludzi.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić