Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Zabójstwo Kornelii z Piaseczna. Żałobnicy ukarani mandatami. Bodnar protestuje

45
Podziel się:

W poniedziałek na cmentarzu komunalnym w podwarszawskim Piasecznie odbył się pogrzeb 16-letniej Kornelii, brutalnie zamordowanej w lutym przez koleżankę i jej chłopaka. Na ceremonii pojawiło się wielu mieszkańców Piaseczna, którzy później w centrum miasta zapalili znicze pod zdjęciem nastolatki i protestowali przeciw bierności policji. Zostali ukarani mandatami. Interweniował w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pogrzeb Kornelii odbył się w ten poniedziałek.
Pogrzeb Kornelii odbył się w ten poniedziałek. (Facebook)

Adam Bodnar skrytykował kary nałożone na żałobników i protestujących za złamanie przepisów o epidemii. Policja uznała ich za nielegalne zgromadzenie. Łącznie ukarano siedem osób - na trzy nałożono mandaty, wobec dwóch wnioski do sądu o ukaranie, a wobec dwojga nieletnich - wnioski do sądu rodzinnego.

Wielu spośród zgromadzonych było znajomymi Kornelii K. Mają wiele zastrzeżeń wobec sposobu, w jaki policjanci zajęli się sprawą ich koleżanki. Według matki dziewczyny policja zignorowała sprawę. Ponieważ Kornelia już raz uciekła z domu, mundurowi uznali, że zdarzyło się to samo. Mieli przewidywać, że nastolatka niedługo "powinna się znaleźć".

Zabójstwo Kornelii z Piaseczna

Funkcjonariusze nie chcieli też sprawdzić, gdzie ostatnio odebrano sygnał z telefonu dziewczyny, co ostatecznie zrobili ochotnicy. Ustalili, że było to w sąsiednim Konstancinie, gdzie po ponad dwóch miesiącach, 26 kwietnia, ciało nastolatki odnalazł w lesie spacerowicz. Wcześniej rodzina i znajomi prowadzili poszukiwania na własną rękę.

Na jaw wyszły makabryczne szczegóły zabójstwa. Okazało się, że Kornelia została postrzelona z wiatrówki i zakopana żywcem. Ze sprawą powiązano rówieśniczkę zmarłej, Martynę Sz. oraz jej 25-letniego chłopaka Patryka B, który miał dokonać morderstwa za namową dziewczyny. Nie jest więc zaskoczeniem, że sprawa poruszyła lokalną społeczność, a zwłaszcza bliskich Kornelii. Adam Bodnar postanowił w tej sprawie napisać do komendanta policji w Piasecznie, Pawła Krauza.

Działania policji należy uznać za nieproporcjonalne w świetle nietypowych okoliczności sprawy oraz mając na względzie fakt, że ta szczególna sytuacja dotyczyła tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych - pisał rzecznik.

Bodnar przyznał, że stan epidemii wymaga wyjątkowych środku ostrożności, jednak w przypadku zbrodni, która tak zszokowała ludzi, interwencja powinna być "proporcjonalna i adekwatna". Policjanci powinni pamiętać nie tylko o przepisach, ale i o empatii wobec obywateli.

Powinni opierać się na przyświecającej Policji zasadzie „Pomagamy i chronimy” - twierdzi Bodnar, wskazując, że choć kary są prawomocne, to mogą mieć negatywny wpływ na zaufanie obywateli do państwa.

Zobacz także: Policja o proteście przedsiębiorców: większość to znani zadymiarze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(45)
ddrST
2 lata temu
won z tym rzecznikiem i cala ta policja polityczna! w Garwolinie byliscie??
ip123
2 lata temu
Trzydzieści lat służby mundurowe odbudowywała image i zaufanie społeczne. Przez epidemię można to spieprzyć i stać się wrogiem publicznym numer jeden. Szkoda zaprzepaścić tak trudno zdobyte zaufanie. I nie strasznie rodzinami, bo one tak czy inaczej muszą żyć wśród innych a nie w zamkniętych skoszarowanych osiedlach. Nie wolno się obrażać tylko zacząć myśleć nad przyszłością.
aaa
2 lata temu
aPREMIER POWIEDZIAŁ ŻE NOSZENIE MASECZEK TO TYLKO ZALECENIA A NIE OBOWIĄZEK- panie funkcjonariusz.
Alejaja
2 lata temu
Brawo policja karać wszystkich i za wszystko trzeba kase zebrać do budżetu
Ret
2 lata temu
Mogli zaprosić premiera. Okazałoby się, że to były tylko zalecenia.
babcia
2 lata temu
bo to nie jego! rodzina
fruto
2 lata temu
ta formacja zmienia nazwę zomo- pis
nooo
2 lata temu
W bogatej Europie policjanci pracują do 62-65 lat ! Tu mamy młokosów /którzy po 15 latach liczą na emerytury ale co to myslenie to tego nie wiedzą
afrykaner
2 lata temu
milicjanci mają rozum ameby.
Eva... ..
2 lata temu
"Pewne odległości są zalecane, ale nie nakazywane ." - stwierdził Morawiecki siedząc w restauracji przy jednym stoliku z kilkoma osobami. Skoro Pan Morawiecki może to czemu MY nie możemy???
kkk
2 lata temu
Czy wy nie widzicie co się dzieje? Nadchodzi reżim i to taki jakiego jeszcze nie było. Nie mówię o PiSowskim reżimie w tym bierze udział także opozycja! Zobaczcie jak się zachowuje milicja. Zobaczcie co robią z ludźmi w czasie pokojowych protestów. Zobaczcie jak koło jednej czy dwóch osób stoi 4-6 milicjantów. To jest zastraszanie i pokaz władzy. Upodlenie obywateli. Wmawiają wam wirusa, który co roku zbiera żniwo jak zawsze. Zobaczycie jak wam chipy zdrowotne wszczepią. Już jedna spółka Polsko-Usraelska je produkuje. Myślicie, że po co nam 5G? - obywatelom nie jest do niczego potrzebna bo na 4G wszystko działa tak samo. 5G jest po to aby właśnie te małe chipy można bez problemu kontrolować.
gfnjbkl/l
2 lata temu
POcałuje KODowskie ćmoki w Du,,Policję !!
gfn
2 lata temu
Rzecznik kłamstw i nie normalności !!
xxx
2 lata temu
Brakuje tylko zakazu hejtu na policjantów, pod taki paragraf można podłączyć każda niewygodną wypowiedź
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić