aktualizacja 

"Żadnego picia". Jak długo? Surowe zasady po szczepieniu na COVID w Rosji

16

Zaskakujące doniesienia z Rosji. Tamtejsze władze ostrzegają i przypominają obywatelom o konieczności powstrzymania się od spożywania alkoholu po przyjęciu szczepionki na koronawirusa. Nakaz abstynencji jest czasowy.

"Żadnego picia". Jak długo? Surowe zasady po szczepieniu na COVID w Rosji
Szczepienie w Rosji. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Rosjanie cały czas pracują nad swoją szczepionką przeciwko koronawirusowi. Tamtejsi urzędnicy ostrzegają, że po zaszczepieniu Sputknikiem V nie można przez dwa miesiące spożywać alkoholu.

O zakazie poinformowała wicepremier Rosji Tatiana Golikowa. Polityk podzieliła się tą informacją w wywiadzie dla agencji prasowej TASS. Przyznała, że zaszczepieni Rosjanie będą musieli zachować dodatkowe środki ostrożności przez 42 dni.

[Rosjanie - przyp.red.] będą musieli powstrzymać się od odwiedzania zatłoczonych miejsc i przestrzegać noszenia masek, stosowania środków odkażających, minimalizowania kontaktów i powstrzymywania się od picia alkoholu lub przyjmowania leków immunosupresyjnych - powiedziała wicepremier.

Informacja ta może być szczególnie trudna dla Rosjan. Obywatele tego kraju są, w skali roku, jednymi z wypijających najwięcej alkoholu na świecie. Według WHO Rosja jest czwartym co do wielkości konsumentem alkoholu na osobę na świecie. Przeciętny Rosjanin wypija 15,1 litrów alkoholu rocznie.

Rosja szczepi się przeciw koronawirusowi

Według rosyjskich władz w kraju zaszczepiono już 100 tysięcy ludzi. Tamtejsi urzędnicy służby zdrowia twierdzą, że szczepionka Sputnik V jest skuteczna w ponad 90 procentach. Raporty medyczne mówią jednak o przypadkach osób, które po jej przyjęciu zakaziły się koronawirusem. Zachodni specjaliści są wobec niej nastawieni sceptycznie. Podobno prezydent Putin odmówił przyjęcia Sputnik V.

Zobacz także: Rozmowa Mateusz Morawiecki - Viktor Orban. Rzecznik rządu Piotr Müller odsłania kulisy
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić