Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Ofiary awokado. Dzieją się straszne rzeczy! Chirurdzy alarmują

133

Pozornie nieszkodliwe awokado kryje mroczną tajemnicę. Holenderscy naukowcy podkreślają, że do szpitali trafia coraz więcej osób z tzw. rękami awokado. Problem "ofiar" owocu jest już od dawna znany w USA.

Ofiary awokado. Dzieją się straszne rzeczy! Chirurdzy alarmują
(Pixabay)

Holenderscy chirurdzy ostrzegają fanów awokado przed trwałym okaleczeniem. Coraz popularniejszy owoc jest źródłem wypadków, których efektem może być nawet trwały uszczerbek na zdrowiu. Problem tak naprawdę nie tkwi w awokado, tylko w ludzkiej bezmyślności.

Chirurdzy apelują. Obieranie awokado przerasta ludzi

Wielu miłośników awokado usuwa pestkę z owocu przy pomocy ostrego noża. Problem polega na tym, że nóż może ześlizgnąć się i zranić palce konsumenta. To może skończyć się nawet trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Często obserwujemy uszkodzenie lub nawet przecięcie nerwów palców – mówi Annekatrien van de Kar, chirurg z Amsterdamu, cytowana przez "Deutsche Welle".

Ile osób cierpi z powodu "rąk awokado"? Holenderski Związek Chirurgów Plastycznych nie podaje dokładnej liczby wypadków, podkreśla jednak, że przypadków stale przybywa. Wielu chirurgów zgłasza, że przyjmuje nawet kilka "ofiar awokado" w tygodniu. Problem jest już dobrze znany w USA, gdzie rocznie notuje się 8 tys. okaleczeń przy krojeniu awokado.

Co można zrobić? Holenderscy chirurdzy apelują do miłośników awokado, żeby usuwali pestkę z pomocą łyżki, a nie noża. Kolejnym krokiem ma być zobowiązanie producentów do umieszczania na opakowaniach ostrzeżeń.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić