Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Zakaz noszenia burek. Decyzja zapadła w kolejnym kraju

259

Kanadyjska prowincja Quebec wprowadziła prawo, wokół którego narastają kontrowersje. Krytycy oskarżają tamtejszy rząd o dyskryminację muzułmanek.

Zakaz noszenia burek. Decyzja zapadła w kolejnym kraju
(iStock.com)

W Quebecu wprowadzono zakaz zasłaniania twarzy przez osoby pracujące w sektorze publicznym. Dotyczy to m.in. urzędów, których petenci również będą mieli obowiązek odsłaniania twarzy.

Zasłaniać twarzy nie będzie można również w transporcie publicznym. Dotknie także nauczycieli, kierowców autobusów czy policjantów. Teoretycznie zmiana dotyczyć będzie też dentystów i lekarzy, jednak nie wiadomo jak oni mieliby nie zasłaniać twarzy np. podczas zabiegów.

Prawo przegłosowano stosunkiem 65:51. Zgromadzenie Narodowe Quebecu, organ ustanawiający prawo w tej kanadyjskiej prowincji, już od dwóch lat pracował nad projektem. Deputowani twierdzą jednak, że nowe prawo nie służy uderzeniu w muzułmanów. Ma jedynie na celu poprawę bezpieczeństwa - podaje BBC.

Zobacz także: Zobacz także: Wyznania religijne w Polsce. Mamy więcej buddystów niż muzułmanów

Wbrew zapewnieniom władz, wiele osób jest oburzonych decyzją. Krytycy twierdzą, że przepisy ograniczą religijnym muzułmankom możliwość korzystania z usług publicznych jak np. wizyta u lekarza czy jazda autobusem.

Podobne przepisy wprowadza też coraz więcej krajów europejskich. Od 2011 roku twarzy nie wolno zasłaniać we Francji i Belgii. Ostatnimi czasy wiele było też kontrowersji wokół zakazu wprowadzonego w Austrii, gdzie policja z bronią w ręku próbowała wyegzekwować przestrzeganie prawa od muzułmanki zasłaniającej twarz.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić