Obostrzenia po 15 maja. Co z maseczkami? Niektórzy mają wątpliwości

15

Rząd opublikował nowe rozporządzenie, w którym poruszony został m.in. wątek noszenia maseczek ochronnych. Od 15 maja nie wszędzie będzie trzeba zakrywać nos i usta. Co się zmienia? Wyjaśniamy.

Obostrzenia po 15 maja. Co z maseczkami? Niektórzy mają wątpliwości
Nastolatek w maseczce /zdj. ilustracyjne/ (Pixabay)

Maj upływa pod znakiem luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Postanowiono między innymi zmodyfikować przepisy dotyczące zakrywania ust i nosa.

Na mocy najnowszego rozporządzenia noszenie maseczek ochronnych na świeżym powietrzu nie będzie wymagane od 15 maja. Wprowadzono jednak ograniczenie czasowe do 5 czerwca.

Zmiana dot. obowiązku zakrywania ust i nos nie jest dla wszystkich jasna. To za sprawą zapisów zawartych w rozporządzeniu. Pojawił się tam m.in. taki fragment:

§ 25. 1. Do dnia 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa: (...) 2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych (...)

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że po 15 maja będzie trzeba zakrywać usta i nos w w/w miejscach. Wszelkie wątpliwości rozwiewa poniższy zapis:

Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu

Reasumując, od 15 maja maseczki w ogóle nie będą potrzebne na świeżym powietrzu. Warunkiem jest utrzymanie dystansu 1,5 m od innych osób. Taką interpretację rozporządzenia potwierdził w rozmowie z WP rzecznik rządu Piotr Mueller.

Intencja jest jasna, od 15 maja nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu. Sposób zapisania wyjątków w rozporządzeniu to technika legislacyjna. Nakaz noszenia maseczek na cmentarzach, promenadach, drogach czy bulwarach obowiązuje wyłącznie do połowy miesiąca - podkreślił.

Zniesienie maseczek. Warunek spełniony

Warunkiem koniecznym do zmiany zasad dotyczących zakrywania twarzy było zejście poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Ten warunek udało się spełnić już 4 maja. Średnia dla całego kraju oscyluje w granicach 13.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić