o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Obostrzenia po 15 maja. Co z maseczkami? Niektórzy mają wątpliwości

12
Podziel się

Rząd opublikował nowe rozporządzenie, w którym poruszony został m.in. wątek noszenia maseczek ochronnych. Od 15 maja nie wszędzie będzie trzeba zakrywać nos i usta. Co się zmienia? Wyjaśniamy.

Obostrzenia po 15 maja. Co z maseczkami? Niektórzy mają wątpliwości
Nastolatek w maseczce /zdj. ilustracyjne/ (Pixabay)
bEiLByth

Maj upływa pod znakiem luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Postanowiono między innymi zmodyfikować przepisy dotyczące zakrywania ust i nosa.

Na mocy najnowszego rozporządzenia noszenie maseczek ochronnych na świeżym powietrzu nie będzie wymagane od 15 maja. Wprowadzono jednak ograniczenie czasowe do 5 czerwca.

bEiLBytj

Zmiana dot. obowiązku zakrywania ust i nos nie jest dla wszystkich jasna. To za sprawą zapisów zawartych w rozporządzeniu. Pojawił się tam m.in. taki fragment:

§ 25. 1. Do dnia 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa: (...) 2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych (...)

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że po 15 maja będzie trzeba zakrywać usta i nos w w/w miejscach. Wszelkie wątpliwości rozwiewa poniższy zapis:

bEiLBytp
Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu

Reasumując, od 15 maja maseczki w ogóle nie będą potrzebne na świeżym powietrzu. Warunkiem jest utrzymanie dystansu 1,5 m od innych osób. Taką interpretację rozporządzenia potwierdził w rozmowie z WP rzecznik rządu Piotr Mueller.

Intencja jest jasna, od 15 maja nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu. Sposób zapisania wyjątków w rozporządzeniu to technika legislacyjna. Nakaz noszenia maseczek na cmentarzach, promenadach, drogach czy bulwarach obowiązuje wyłącznie do połowy miesiąca - podkreślił.
bEiLBytq

Zniesienie maseczek. Warunek spełniony

Warunkiem koniecznym do zmiany zasad dotyczących zakrywania twarzy było zejście poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Ten warunek udało się spełnić już 4 maja. Średnia dla całego kraju oscyluje w granicach 13.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiLBytK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
calaprawda
2 miesiące temu
konfederacja od dawna mowila , że maseczki to sciemia i sie okazalo ze mowia prawde... zreszta jedyni w sejmie
obluda
2 miesiące temu
pis to maseczkowi terrorysci. dziwie sie madremu narodowi polskiemu , ze dali sie tak podejsc i mozna bylo im wmowic ze maseczki przed czyms chronia
Oqo
2 miesiące temu
Nigdzie. Po prostu nigdzie nie trzeba ich nosić. Tak jak i wcześniej nigdzie nie trzeba ich było nosić. Maseczki zostały już obalone na wszystkie strony. Ja rozumiem że głupio, ale tak bywa. Dowody są niepodważalne, fakty są faktami, a rzeczywistość jest rzeczywistością. Nic tego nie zmieni. Można się dwoić i troić, żeby wyjść z tego z "twarzą" 😆 zero argumentów dla masek, obalone na każdym jednym polu.
bEiLBytL
Ole
2 miesiące temu
Czy za miast maseczk suweren może nosic pampersy w przestrzeniach zamkniętych gdyby zaatakował nas rotawirus
Teodoryk
2 miesiące temu
Mamy być wdzięczni że wreszcie wycofują się, z części ledwie, swoich bezprawnych rozporządzeń? Pod sąd z nimi !
Maseczki
2 miesiące temu
W budynkach wielorodzinnych (BLOKACH) na klatkach schodowych i w windach jest taki obowiązek i wynika on z poszanowania innych mieszkańców.
ddd
2 miesiące temu
nie ma żadnego obowiązku, wszystko co robią jest nielegalne i szkodzi ludziom.
Obserwator
2 miesiące temu
przygotowanie od czerwca na 4 falę jesienną, a później zapewne 5 zimową i 6 wiosenną, a później luz na lato i od nowa...Jasnowidz? nie, obserwator. Czas pokaże. A jaki pretekst do kolejnych wieeeeelu fal? mutacje, mutacje i mutacje...a szczepionki...hmm u will see.
tak
2 miesiące temu
czyli praktycznie wszędzie trzeba
Marcel
2 miesiące temu
no super wyjaśniliście! po prostu super!! a moze napiszecie gdzie nie trzeba zakrywać w takim razie-bo to co napisaliście żywcem wyjęte z bełkotu / o przepraszam z rozporządzenia/
Bez sensu
2 miesiące temu
Hmm...jak zwykle nic nie jest jasne...a potwm pretensje do policjantow...
Niejasne
2 miesiące temu
Napiszcie może lepiej gdzie nie ma obowiązku noszenia maseczki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić