o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Kto może na niego liczyć?

5
Podziel się

Rodzice, którzy nie pójdą do pracy, by móc opiekować się dziećmi, będą mogli liczyć na zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Opublikowano już rozporządzenie w tej sprawie. Wejdzie ono w życie 4 maja.

Kto może liczyć na zasiłek opiekuńczy?
Kto może liczyć na zasiłek opiekuńczy? (Getty Images)
bDYcgvoB

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przede wszystkim tym rodzicom, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka lub przedszkola, bo placówka pozostaje zamknięta. Co prawda rząd pozwolił na ponowne otwarcie tych instytucji od 6 maja, jednak samorządy podchodzą do tego bardzo sceptycznie, a one mają tutaj decydujący głos.

Jest też druga opcja. Z zasiłku mogą skorzystać również tacy rodzice, którzy mogliby posłać dzieci do otwartego żłobka czy przedszkola, ale mimo to postanowili zostać z nimi w domu.

Zobacz także: Rzecznik rządu mówi o otwarciu żłobków i przedszkoli

bDYcgvoD

Zasiłek opiekuńczy. Kto może liczyć na wsparcie?

Nie zmieniają się reguły dotyczące wieku dzieci. Wsparcie otrzymają rodzice, którzy mają pociechy do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje natomiast do 16. roku życia.

Czytaj także:

bDYcgvoJ

Jeszcze inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do dzieci, które posiadają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Tutaj zasiłek przysługuje do 18. roku życia.

Pandemia koronawirusa wciąż nie ustępuje. Wobec tego nic dziwnego, że niektórzy rodzice nie chcą posyłać dzieci do przedszkoli czy żłobków. Obawiają się, że w placówkach ich pociechy nie będą w pełni bezpieczne i zakażą się wirusem z chińskiego Wuhan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDYcgvoK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDYcgvpe
KOMENTARZE
(5)
Ola
rok temu
A Premier mowil o dzieciach klas 1-3 ktorych samych w domu na 10 godz nie mozna a teraz ciasza , zadnej pomocy I dla nich zadnej opieki :(
Ja11
rok temu
Z artykulu wynika,ze mimo otwartych przedszkoli mozna zostac z Dzieckiem na opiece od 4.05 do 24.05.
Rodzic
rok temu
Przedłużyli o kolejne 14 dni,a od 4 maja do 24 maja jest więcej niż 14 dni...omijam nawet dni w których z harmonogramu mam wolne i to 14 dni do 21 maja mi wychodzi... śmiech na sali..
bDYcgvpf
Joanna
rok temu
To mama moze isc na opieke czy jak skoro szkoly sa zamkniete a rozporzadzenia na ten temat brak
Goga
rok temu
To w końcu może skorzystać z opieki mamy dzieci ,a te mamy co mogą iść do pracy bo otworzyli przedszkola to mogą czy nie mogą dalej opiekować się dzieckiem w domu bo nie puści na pierwszy ogień dziecka do przedszkola ,gdzie nikt tak naprawde nie wie jak się dziećmi opiekować , są co z posiłkami ,to jak to jest
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić