Zaskakujące wyznanie księdza w trakcie mszy. "Złamałem celibat"

36

Ksiądz z czeskiego Frýdlantu nad Ostrawicą zaskoczył swoich parafian w trakcie mszy. Powiedział, że rezygnuje z posługi kapłańskiej ze względu na to, że jest zakochany. Duchowny pochwalił się także, że niedawno został ojcem.

Zaskakujące wyznanie księdza w trakcie mszy. "Złamałem celibat"
Ksiądz zszokował wszystkich (YouTube)

Ksiądz Lukáš Engelmann z czeskiego Frýdlantu nad Ostawicą w trakcie mszy wyznał, że ma żonę i dziecko. Jak pisze dziennik "Blesk" Engelmann planuje w nadchodzących dniach zrezygnować z kapłaństwa. Przeprosił wszystkich, których rozczarował lub w inny sposób obraził. Kilku starszych parafian było tym oburzonych, ale większość stanęła po stronie swojego kapłana.

Ksiądz wyznał, że ma żonę i dziecko

Nie chciałem. Przepraszam — powiedział.

Biskup diecezji ostrawsko-opawskiej Martin David wezwał parafian, aby docenili pozytywny wkład księdza Łukasza we wspólnotę. Uznał złożoność celibatu i nakreślił wytyczne kościelne zalecające, aby ksiądz będący ojcem dziecka opuścił wspólnotę katolicką, aby zająć się potrzebami potomstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Msza święta w intencji Michaela Jacksona. Nagranie z kościoła w Knurowie

68-letnia pani Anežka, jedna z parafianek powiedziała, że stoi po stronie księdza. Stwierdziła, że wolałaby zniesienie celibatu, ponieważ w dzisiejszych czasach to nie zdaje egzaminu.

Obecne czasy są dla ludzi wymagające psychicznie, co oznacza także dużą presję na księdza [...] Kiedy wracają do domu, nie ma na kim się oprzeć, z kim porozmawiać i kogo przytulić. Wiele osób rozwiązuje ten problem alkoholem, a ja znam dwie, które w młodym wieku miały zawał serca – dodała.

Arcybiskup Charles Scicluna, który stoi na czele Kościoła katolickiego na Malcie, a także organu watykańskiego badającego zarzuty wykorzystywania seksualnego przez księży, powiedział, że Kościół traci ludzi z powodu rygorystycznych zasad celibatu. Powiedział, że gdyby to od niego zależało, zmieniłby zasady, według których ksiądz musi przestrzegać celibatu. Uważa, że przez to wiele osób traci powołanie i rezygnuje z Kościoła.

Mężczyzna może kochać kobietę. W obecnej sytuacji musi wybierać między nią a kapłaństwem, a niektórzy księża radzą sobie z tym, wchodząc potajemnie w romantyczne relacje – dodał arcybiskup w opublikowanym w niedzielę wywiadzie.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić