Zaszczep dziecko przeciw HPV. To może uratować życie

8

Czwartek 1 czerwca 2023 roku to długo wyczekiwana data w kalendarzu. Tego dnia rozpoczął się darmowy i dobrowolny program szczepień dla dzieci przeciw HPV. Przysługuje on nastolatkom, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, którzy urodzili się w latach 2010-2011. O sprawie przypomina "RMF24.pl".

Zaszczep dziecko przeciw HPV. To może uratować życie
Uwaga, ruszyły szczepienia przeciwko HPV. (Adobe Stock)

Ten krok może uratować twojej pociesze życie. Nie warto więc zwlekać. W Dzień Dziecka 2023 ruszył program szczepień przeciw HPV dla obecnych 12 i 13 latków (dziewczynek i chłopców).

Czym jest bardzo groźny wirus HPV? Otóż to wirus brodawczaka ludzkiego, jaki przenosi się najczęściej drogą płciową. U kobiet może prowadzić on do rozwoju nowotworu szyjki macicy. Również dla mężczyzn stanowi poważne zagrożenie. Przyczynia się do powstawania raka m.in. odbytu, okolic głowy, czy prącia.

Zaszczep dziecko przeciwko HPV. Ruszył darmowy program szczepień

Rodzicu, nie czekaj! Zadbaj o życie swego dziecka. "Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy" - informuje "RMF24.pl".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polsce brakuje szczepionki przeciw HPV. Resort zdrowia interweniuje u producenta

Pociechy muszą zostać zapisane przez rodziców, bądź opiekunów prawnych. W jaki sposób to zrobić? Najprostszą metodą jest internetowe konto pacjenta (IKP). Można również zadzwonić pod numer infolinii 989 (czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00) lub zjawić się w konkretnej placówce.

Szczegółowa mapa punktów szczepień dostępna jest tutaj. Szczepionkę podaje się domięśniowo np. w ramię. O tym, którą konkretnie, decydują rodzice.

"Zgodnie z badaniami, w krajach, gdzie program szczepień na HPV jest powszechny, zachorowalność na raka szyjki macicy spada o aż 80-90 proc. po 10 latach. W Polsce raka szyjki macicy co roku diagnozuje się u 2,5-3 tys. osób. Co roku z powodu tej choroby umiera 1,5 tys. osób" - podaje "RMF24.pl".

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić