Jan Manicki
Jan Manicki| 

Złe wieści z Niemiec. Liczba zakażeń koronawirusem rośnie lawinowo

230
Podziel się:

Liczba dziennych infekcji koronawirusem w Niemczech przekroczyła 5 tysięcy. Gwałtownie rośnie również liczba zgonów. W kraju wciąż jest jednak ponad 9 tysięcy wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Złe wieści z Niemiec. Liczba zakażeń koronawirusem rośnie lawinowo
Niemiecki Instytut Roberta Kocha podał że liczba nowych przypadków przekroczyła 5 tys. (Getty Images)

Niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) odnotował zeszłej doby 5132 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To ponad o tysiąc więcej niż dnia poprzedniego, kiedy odnotowano 4122 infekcje. W ciągu ostatnich 24 godzin znacznie wzrosła również liczba zgonów z powodu COVID-19, z 13 we wtorek do 43 w środę.

Niemcy postrzegane są jako państwo radzące sobie lepiej z pandemią niż większość krajów europejskich. W tej chwili kraj znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. Okazuje się bowiem, że liczba nowych przypadków koronawirusa rośnie lawinowo.

Koronawirus w Niemczech. Niepokojące liczby

Najnowsze liczby dotyczące koronawirusa w Niemczech są tak wysokie jak w trakcie pierwszej fali pandemii w kwietniu. Niemcy podkreślają jednak, że nie można porównywać tych dwóch wskaźników. Obecnie przeprowadzanych jest bowiem znacznie więcej testów.

Można zaobserwować przyspieszone rozprzestrzenianie się infekcji w Niemczech. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców kraju o zaangażowanie się w powstrzymywanie pandemii – napisali naukowcy z RKI.

Do sytuacji odniosła się również niemiecka kanclerz Angela Merkel. Stwierdziła że obserwuje sytuację z "dużą uwagą".

Muszę przyznać, że sytuacja cały czas jest poważna - powiedziała Merkel.

Nowe ogniska koronawirusa w Niemczech

Nowe przypadki koronawirusa w Niemczech są związane z prywatnymi uroczystościami z rodziną i przyjaciółmi. Wiele ognisk epidemii ma także miejsce w domach opieki, szpitalach, ośrodkach dla osób ubiegających się o azyl, szkołach, zakładach pracy oraz we wspólnotach religijnych.

Do miejsc z największą liczbą przypadków koronawirusa zalicza się Berlin. Ognisko koronawirusa dotyczy tam przede wszystkim dzielnicy Neukölln. Innym dużym ogniskiem choroby jest powiat Cloppenburg w Dolnej Saksonii, gdzie 89 przypadków dotyczy pracowników miejscowej rzeźni.

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii ponad 200 infekcji związane jest ze ślubem, którego uczestnicy mieli koronawirusa. W okręgu Wesermarsch wzrost zachorowalności jest bezpośrednio związany z ogniskami epidemii w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i szkołach.

Jaka jest sytuacja w niemieckich szpitalach?

Liczba przypadków COVID-19 nieznacznie wzrasta w starszej części niemieckiej populacji. Seniorzy uważani są za osoby bardziej podatne na infekcję, niż osoby młode. Osoby starsze częściej wymagają też leczenia w szpitalu.

Liczba pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii w Niemczech zauważalnie wzrosła w ostatnim czasie. Wciąż jednak jest stosunkowo niska. W Niemczech nadal dostępnych jest łącznie blisko 9 tys. łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

We wtorek w Niemczech na OIOM-ie przebywało około 620 pacjentów z koronawirusem. Tydzień wcześniej było jedynie 450 osób.

Koronawirus w Niemczech

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Niemczech od początku pandemii wynosi 334 585. Na COVID-19 zmarło 9 677 pacjentów. Ponad 28 tys. osób wyzdrowiało z choroby.

Współczynnik reprodukcji choroby według szacunków Instytutu Roberta Kocha wynosi w Niemczech 1,20. Oznacza to, że jedna zarażona osoba zaraża średnio ponad jedną inną osobę. Wskaźnik ten obrazuje przebieg rozwoju epidemii na przestrzeni ostatniego tygodnia.

Obejrzyj także: Czy Niemcy są gotowe na zimową falę koronawirusa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić