Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Zmasowany atak w polskich miastach. Ostrzeżenie przed kleszczami

34

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą poważne choroby - m.in. boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Do tej pory spotkać je można było najczęściej w lasach, jednak ostatnio bardzo polubiły miejskie ogródki i place zabaw. Ze względu na dość ciepłą zimę tego roku, już w tej chwili jest ich bardzo dużo. Zaobserwowali to właściciele czworonogów, a potwierdzili naukowcy.

Zmasowany atak w polskich miastach. Ostrzeżenie przed kleszczami
Kleszcze już atakują. Nawet w miastach dają się we znaki (Pixabay)

Kleszcze to pajęczaki, których ukąszenie może skutkować dotkliwym uszczerbkiem na zdrowiu. Przenoszą one bowiem takie choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Najczęściej żyją w lasach, trawach i parkach. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że wystarczy nie odwiedzać takich miejsc i wtedy mamy problem z głowy.

Polscy naukowcy stwierdzili bowiem, że największa liczba zakażonych kleszczy występuje w okolicach dużych miast. Szczególnie groźne są place zabaw czy ogródki. Wszystko za sprawą większej ilości gryzoni, które przenoszą infekcje.

Zatrzęsienie groźnych kleszczy

Tegoroczna zima nie należała do najzimniejszych. Stąd też pierwsze ugryzienia kleszczy zaobserwowano już w styczniu. Mówią o tym właściciele czworonogów.

Mój pies pierwszego kleszcza w tym roku miał już w styczniu. Być może insekty uodporniły się na niektóre środki odstraszające, ponieważ nawet pomimo zastosowania preparatu zdarza się, że czasami mój pies wraca ze spaceru z kleszczem — powiedział "Faktowi" pan Andrzej, mieszkaniec Gdyni.

Kleszcze atakują najbardziej delikatne miejsca na skórze człowieka, np. pachwiny, skóra za uszami czy pod biustem. W przypadku dzieci warto chronić głowę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić