Zmiana czasu coraz bliżej. Musisz zapamiętać ten termin

8

Już niebawem dojdzie do zmiany czasu z zimowego na letni. Kiedy zmiana czasu i co dokładnie oznacza nadchodząca modyfikacja? Rozwiewamy wątpliwości w tym temacie.

Zmiana czasu coraz bliżej. Musisz zapamiętać ten termin
Kiedy zmiana czasu? (Getty Images, LdF)

Zmiana czasu jest tematem, który nieustannie wzbudza bardzo dużo emocji. Jest sporo osób sprzeciwiających się tej praktyce. Obrońcy zmiany czasu z zimowego na letni tłumaczą natomiast, że celem jest skuteczniejsze wykorzystanie światła dziennego w miesiącach wiosennych i letnich.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Ta modyfikacja nastąpi w ostatni weekend marca, a więc noc z 30 na 31 marca. Oznacza to, że Polacy będą musieli przestawić swoje zegarki o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00 nad ranem, co skutkuje "krótszą" nocą. Niestety, czasu na sen będzie nieco mniej...

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "The Voice Kids": Natasza Urbańska zanosi się łzami. Wszystko przez córkę

Nadrzędnym celem tej praktyki jest zwiększenie liczby godzin światła dziennego w ciągu dnia, co ma rozmaite zalety, takie jak zmniejszenie zużycia energii przez gospodarstwa domowe i firmy dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na sztuczne oświetlenie

Dłuższe popołudnia mają również zachęcać ludzi do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Teoretycznie może to pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Kontrowersje wokół zmiany czasu

Krytycy tego rozwiązania podkreślają, że przestawianie zegarów dwa razy do roku może prowadzić do zaburzeń snu i dezorientacji u niektórych osób, a także może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza w pierwszych dniach po zmianie.

W erze nowoczesnych technologii i zróżnicowanego zużycia energii, kwestionuje się efektywność energetyczną takiej praktyki. Do tej pory wiele krajów rozważało przejście na czas letni i zimowy, eliminując potrzebę corocznej zmiany. Tak było choćby w przypadku Polski. Na razie jednak konkretów brakuje. Niewykluczone jednak, że kiedyś zmiana czasu zniknie z naszego kraju.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić