Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Zmiany na mapie Polski. Będzie 10 nowych miast

52
Podziel się:

10 nowych miast pojawi się w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. Jest to związane z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Jakie więc miasta się pojawią?

Zmiany na mapie Polski. Będzie 10 nowych miast
Na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast (Getty Images)

Na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast

Które miejscowości od nowego roku uzyskają status miasta? W świetle rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 w województwie wielkopolskim i lubelskim pojawi się po 2 nowe miasta, w mazowieckim – 3, i po 1 w dolnośląskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Nowe miasta w Polsce od 2021 roku

  • Kamieniec (województwo dolnośląskie),
  • Goraj (województwo lubelskie),
  • Kamionka (województwo lubelskie),
  • Sochocin (województwo mazowieckie),
  • Solec nad Wisłą (województwo mazowieckie),
  • Wiskitki (województwo mazowieckie),
  • Dubiecko (województwo podkarpackie),
  • Wodzisław (województwo świętokrzyskie),
  • Budzyń (województwo wielkopolskie),

Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce będzie 954 miasta, wliczając oczywiście 10 nowych. Przypomnijmy też, że w styczniu 2020 roku 4 miejscowości uzyskały prawa miejskie. Od tego roku mamy nowe 2 miasta w województwie łódzkim (Piątek i Lututów) oraz po 1 w mazowieckim (Czerwińsk nad Wisłą) i świętokrzyskim (Klimontów).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
bzdurnik
2 lata temu
A mnie wkurza, że w byłych miastach wojewódzkich nadal są np. wojewódzkie szpitale i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Skoro te miasta utraciły status wojewódzkich, to powinny też stracić pewne przywileje. Tymczasem standard życia w tych miastach jest nadal większy niż w tych zwykłych miastach powiatowych, które nigdy wojewódzkie nie były. Tak się kupuje głosy mieszkańców Elbląga, Słupska, Sieradza, Częstochowy. "Wielkomiejskie" aspiracje Częstochowy to już w ogóle parodia westernu. Fakt - 250 tys. to dość duże miasto, no ale nie przesadzajmy. To jeszcze nie metropolia. To samo Gdynia, która województwem nigdy nie była. Przynajmniej Gdynia to ładne miasto i okno na świat.
Marek
2 lata temu
Znam Kamieniec to wioska kolo mojego miasta. Tam nie ma nic co można znaleźć w mieście ! Tam jest ok 25 domów i jedna droga o długości ok 300 metrów. Nie ma tam nawet 1 skrzyżowania ! Prosta droga. To chyba jakiś żart, że ta wioska ma być miastem ! Mamy już 1 kwiecień ?
bzdurnik
2 lata temu
Wieżowce i kolej elektryczna, najlepiej z węzłem kolejowym - wyznaczniki prawdziwego miasta. Wymieniany tu Malbork ma i to i to.
bzdurnik
2 lata temu
Sierakowice na Pomorzu - wieś większa niż niejedno z tych nowych miasteczek.
bzdurnik
2 lata temu
Czy dzisiejsze "prawa miejskie" są równoważne z tymi sprzed 500 lat? Bardzo wątpię. Dziś prawa miejskie to przede wszystkim paśnik dla lokalnych elit, chcących wstawić swoich ludzi do lokalnych urzędów i spółek komunalnych. Zwykły człowiek z tego nie ma nic.
Ewer
2 lata temu
Polityczna sprawa
Rafal
2 lata temu
Oby wolne od lgbit🤗
kawinus
2 lata temu
Za budowę ratusza i pensje dla urzędników zapłacą mieszkańcy ?
Pajuj
2 lata temu
I tak się kupuje głosy. A to województwo wam zrobimy, a to miastem zostaniecie. Oj ciemny ten lud, bo to wszystko kosztuje i to lud za to zapłaci
Edi
2 lata temu
Kolejne koszty.
dtefan
2 lata temu
Kozminek miastem bo pekne ze smiechu .
Slawomir
2 lata temu
Rzeszow rozbudujcie
Lord Cox
2 lata temu
Nie zmieni to faktu, że wiochą jest się całe życie, to widać, słychać i czuć.
Prezespowraca
2 lata temu
Bardziej by mnie zaskoczyła informacja, iż któreś dotychczasowe miasto straciło tzw. prawa miejskie - bo i cóż one są warte w dzisiejszych czasach... Zero praktycznego znaczenia, tylko opium dla ludu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić