Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Zmiany na mapie Polski. Będzie 10 nowych miast

52
Podziel się

10 nowych miast pojawi się w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. Jest to związane z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Jakie więc miasta się pojawią?

Zmiany na mapie Polski. Będzie 10 nowych miast
Na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast (Getty Images)
bCPFpFkl

Na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast

Które miejscowości od nowego roku uzyskają status miasta? W świetle rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 w województwie wielkopolskim i lubelskim pojawi się po 2 nowe miasta, w mazowieckim – 3, i po 1 w dolnośląskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Nowe miasta w Polsce od 2021 roku

  • Kamieniec (województwo dolnośląskie),
bCPFpFkn
  • Goraj (województwo lubelskie),
  • Kamionka (województwo lubelskie),
  • Sochocin (województwo mazowieckie),
  • Solec nad Wisłą (województwo mazowieckie),
bCPFpFkt
  • Wiskitki (województwo mazowieckie),
  • Dubiecko (województwo podkarpackie),
  • Wodzisław (województwo świętokrzyskie),
  • Budzyń (województwo wielkopolskie),
bCPFpFku

Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce będzie 954 miasta, wliczając oczywiście 10 nowych. Przypomnijmy też, że w styczniu 2020 roku 4 miejscowości uzyskały prawa miejskie. Od tego roku mamy nowe 2 miasta w województwie łódzkim (Piątek i Lututów) oraz po 1 w mazowieckim (Czerwińsk nad Wisłą) i świętokrzyskim (Klimontów).

bCPFpFkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
gosciu
2 tyg. temu
obudza sie z wyzszymi oplatami i od razu odechce im sie miasta
ka19
2 tyg. temu
są miejscowości, ktore są większe niż niejedno miasto a wolą pozostać wsią. Są państwa, w ktorych miasta potrafią liczyć bodajże po kilkadziesiąt osob. I co z tego? W dzisiejszych czasach jaka to różnica dla zwykłego zjadacza chleba czy coś nazywa sie miastem czy wsią.
kkk
2 tyg. temu
Można mieszkać w mieście nawet kilka pokoleń, ale wieś i tak wyjdzie z człowieka.
bCPFpFkP
a jakże
2 tyg. temu
zawsze burmistrz czy wojt bedzie miał stołek i kaska wpadnie
News
2 tyg. temu
U nas jest osada o nazwie Stolec i 2 wsie tyż o nazwie Stolec.
Najnowsze komentarze (52)
bzdurnik
2 tyg. temu
A mnie wkurza, że w byłych miastach wojewódzkich nadal są np. wojewódzkie szpitale i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Skoro te miasta utraciły status wojewódzkich, to powinny też stracić pewne przywileje. Tymczasem standard życia w tych miastach jest nadal większy niż w tych zwykłych miastach powiatowych, które nigdy wojewódzkie nie były. Tak się kupuje głosy mieszkańców Elbląga, Słupska, Sieradza, Częstochowy. "Wielkomiejskie" aspiracje Częstochowy to już w ogóle parodia westernu. Fakt - 250 tys. to dość duże miasto, no ale nie przesadzajmy. To jeszcze nie metropolia. To samo Gdynia, która województwem nigdy nie była. Przynajmniej Gdynia to ładne miasto i okno na świat.
Marek
2 tyg. temu
Znam Kamieniec to wioska kolo mojego miasta. Tam nie ma nic co można znaleźć w mieście ! Tam jest ok 25 domów i jedna droga o długości ok 300 metrów. Nie ma tam nawet 1 skrzyżowania ! Prosta droga. To chyba jakiś żart, że ta wioska ma być miastem ! Mamy już 1 kwiecień ?
bzdurnik
2 tyg. temu
Wieżowce i kolej elektryczna, najlepiej z węzłem kolejowym - wyznaczniki prawdziwego miasta. Wymieniany tu Malbork ma i to i to.
bzdurnik
2 tyg. temu
Sierakowice na Pomorzu - wieś większa niż niejedno z tych nowych miasteczek.
bzdurnik
2 tyg. temu
Czy dzisiejsze "prawa miejskie" są równoważne z tymi sprzed 500 lat? Bardzo wątpię. Dziś prawa miejskie to przede wszystkim paśnik dla lokalnych elit, chcących wstawić swoich ludzi do lokalnych urzędów i spółek komunalnych. Zwykły człowiek z tego nie ma nic.
Ewer
2 tyg. temu
Polityczna sprawa
Rafal
2 tyg. temu
Oby wolne od lgbit🤗
kawinus
2 tyg. temu
Za budowę ratusza i pensje dla urzędników zapłacą mieszkańcy ?
bCPFpFkH
Pajuj
2 tyg. temu
I tak się kupuje głosy. A to województwo wam zrobimy, a to miastem zostaniecie. Oj ciemny ten lud, bo to wszystko kosztuje i to lud za to zapłaci
Edi
2 tyg. temu
Kolejne koszty.
dtefan
2 tyg. temu
Kozminek miastem bo pekne ze smiechu .
Slawomir
2 tyg. temu
Rzeszow rozbudujcie
Lord Cox
2 tyg. temu
Nie zmieni to faktu, że wiochą jest się całe życie, to widać, słychać i czuć.
Prezespowraca
2 tyg. temu
Bardziej by mnie zaskoczyła informacja, iż któreś dotychczasowe miasto straciło tzw. prawa miejskie - bo i cóż one są warte w dzisiejszych czasach... Zero praktycznego znaczenia, tylko opium dla ludu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić