Zmiany w lekcjach religii. Tysiące katechetów zagrożonych utratą pracy
Nawet 10,5 tysiąca katechetów może stracić pracę w wyniku reformy organizacji lekcji religii — alarmuje Dariusz Kwiecień ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Jak podkreśla, problem pogłębia brak czasu na przekwalifikowanie, który nauczycielom religii zostawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Najważniejsze informacje
- 10,5 tys. katechetów może stracić pracę z powodu nowych przepisów.
- Zmiany w organizacji lekcji wchodzą w życie od września 2025 r.
- Krytyka ze strony nauczycieli dotycząca krótkiego czasu na przekwalifikowanie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany w organizacji lekcji religii, które mogą wpłynąć na sytuację zawodową wielu katechetów. Od września 2025 r. lekcje religii będą odbywać się w grupach międzyoddziałowych, a ich liczba zostanie zredukowana do jednej godziny tygodniowo. Dariusz Kwiecień, członek zarządu Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, podkreśla, że zmiany mogą dotknąć nawet 10,5 tys. nauczycieli religii.
To na razie prognozy. Nie wiemy dokładnie, ilu katechetów zostanie bez pracy. Twarde dane poznamy w październiku. Jednak już teraz docierają do nas informacje od kolegów i koleżanek, że to dla nich bardzo ciężki, nerwowy czas — powiedział Kwiecień w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Według Dariusza Kwietnia, członka zarządu Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, jako pierwsi z zawodu odchodzą katecheci, którzy osiągnęli wiek emerytalny lub kwalifikują się do emerytury pomostowej. – Znam kilka osób, które planują skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, przysługującego co siedem lat nauczycielom zatrudnionym na etacie – mówi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zmieniły się szkolnictwo od PRLu? Antoni Dudek o polskich szkołach
Jak dodaje, wielu katechetom ograniczono liczbę godzin, co w praktyce oznacza poważne cięcia w wynagrodzeniu. – Ja od września będę miał jedynie pół etatu, a nie cały, jak dotychczas. Moja koleżanka po 20 latach po prostu straci pracę i będzie bezrobotna — powiedział.
Wprowadzanie w błąd?
Katecheci krytykują decyzję MEN, wskazując na zbyt krótki czas na przekwalifikowanie. Rozporządzenie zostało opublikowane w styczniu 2025 r., co daje nauczycielom jedynie pół roku na zdobycie nowych kwalifikacji.
To zdecydowanie za krótko, by zdobyć nowe uprawniania. Część z nas posiada już wprawdzie uprawnienia do nauczania innych przedmiotów, ale na wsiach i w małych miasteczkach etaty są pozajmowane - zastrzegł Kwiecień.
Pojawienie się nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej – nie przynosi katechetom nadziei na poprawę sytuacji zawodowej. Jak zauważa Dariusz Kwiecień ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, wielu z nich rezygnuje z możliwości zdobycia kwalifikacji do jego nauczania, bo ich zdaniem zawiera on treści, które są sprzeczne z ich światopoglądem.