Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Żołnierz przyłapany na granicy z Białorusią. Grozi za to więzienie

993
Podziel się:

Jak wynika z informacji, do których dotarło o2.pl, we wrześniu przy granicy z Białorusią zatrzymano nietrzeźwego żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Mężczyznę usunięto ze służby, a Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lublinie wszczęła w tej sprawie postępowanie. Żołnierzowi grożą nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Żołnierz przyłapany na granicy z Białorusią. Grozi za to więzienie
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdjęcie ilustracyjne (YouTube)

Do zdarzenia doszło 28 września. Rzecznik Wielkopolskiej Brygady OT ppor. Anna Jasińska nie chciała potwierdzić miejsca ani daty zdarzenia, ale zrobiła to lubelska prokuratura, z którą również kontaktowało się o2.pl. Ppor. Jasińska przyznała natomiast, że "pojedynczy żołnierze udzielają specjalistycznego wsparcia" podlaskim i lubelskim Terytorialsom.

Nie możemy wskazać konkretnego miejsca. Nie ujawniamy miejsca prowadzenia działań. Sprawdzenia [trzeźwości żołnierza - przyp. red.] dokonano przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych, podczas rutynowej działalności profilaktycznej. Kontrola miała miejsce na terenie placówki SG - oświadczyła rzecznik.
Zobacz także: Kryzys na granicy z Białorusią. Tak na miejscu działają żołnierze WOT

Prokuratura potwierdza

Najwięcej informacji w tej sprawie udzieliła lubelska Prokuratura Rejonowa. To do niej odesłał nas z pytaniami rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko.

Śledczy potwierdzają, że 28 września wyznaczony do służby żołnierz 12. WBOT "wprawił się w stan nietrzeźwości" w Terespolu. Odpowiedź z prokuratury zawiera także informację, że lubelski oddział ŻW wszczął - pod jej nadzorem - postępowanie przeciwko wojskowemu. Według informacji o2.pl był to porucznik.

Jest to czyn ścigany z art. 357 Kodeksu karnego. Podlega karze ograniczenia wolności, aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 2.

Broń i amunicja - kwestia sporna

12. Brygada WOT to brygada z Wielkopolski, siedzibę ma w Poznaniu. Nie wiadomo, jakiego rodzaju działania jej żołnierze pełnili na granicy. Przypomnijmy, że Terespol, gdzie doszło do zdarzenia, był pod koniec września objęty stanem wyjątkowym.

Miało to miejsce przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych podczas rutynowej działalności profilaktycznej. Kontrola miała miejsce na terenie placówki SG. Oficer nie posiadał broni i amunicji w chwili prowadzenia badania. Oficer został zwolniony z terytorialnej służby wojskowej - pisze w odpowiedzi na pytania rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

Tak samo na pytanie o wydanie broni i amunicji odpowiada rzecznik 12. Brygady. Prokuratura tej kwestii nie komentuje.

W praktyce wygląda to tak - zanim oficer czy podoficer zostanie zatwierdzony do pełnienia służby w danym dniu/nocy, przechodzi odprawę. W dyżurce wcześniej wydaje mu broń pełniący wówczas obowiązki oficer dyżurny, następnie czeka na odprawę wraz z całym oporządzeniem (broń itp.). Jeżeli zachodzi przesłanka, że coś jest nie tak, to na odprawie wówczas oficer dyżurny decyduje o przebadaniu takiego żołnierza na zawartość alkoholu/narkotyków - tłumaczy w rozmowie z o2.pl były funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej.

WOT: Zero tolerancji dla alkoholu

Płk Marek Pietrzak informuje również, że w ramach zasady "zero alkoholu w służbie", profilaktyka trzeźwości żołnierzy jest prowadzona w sposób systemowy. Rzecznik WOT zapewnia, że zasada ta wynika z potrzeby zapewnienia zasad bezpieczeństwa żołnierzom podczas realizacji wszelkiego typu zadań, w tym z bronią i amunicją.

Dodaje, że w ramach kampanii informacyjnych w latach 2019-2021 w WOT dokonano dystrybucji kilkudziesięciu tysięcy materiałów (plakatów, ulotek, broszur itp.) o tematyce antyalkoholowej. Organizowane są szkolenia dla żołnierzy z zakresu przeciwdziałania alkoholowi, a także zajęcia w ramach szkolenia uzupełniającego z przedmiotu "Profilaktyka i dyscyplina wojskowa", w tym z udziałem przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej.

Podkreśla też, że cyklicznie zamieszczane są w sieci YAMMER (rodzaj komunikatora) komunikaty o tematyce antyalkoholowej. Każdorazowo problematyka trzeźwości w służbie omawiana jest przez dowódców podczas ocen i analiz dyscypliny, odpraw, instruktaży, spotkań i szkoleń z żołnierzami na wszystkich szczeblach dowodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(993)
stary
5 miesięcy temu
co J. ochojska wygaduje i w czyim imieniu? U nas trzeba pracować na siebie a nie czekać na socjal który nie spada z nieba. Teraz gdy tysiące sąsiadów-Ukraińców szuka schronienia przed wojną ona nawołuje do sprowadzania tych którzy zamiast walczyć o wolnść w swoich krajach chcą łatwizny w Europie. To co się dzieje na Ukrainie i postawa Ukraińców powinna być wzorem dla tych którzy siedzą na granicy białoruskiej i obrzucają naszych żołnierzy.
bl.
6 miesięcy temu
Został przyłapany na chlaniu a nie na granicy.
Podatnik
6 miesięcy temu
Jeśli już piszą o WOT to znajomy z południa kraju zapisał się, i twierdzi że wpisują mu całą dniówkę a wychodzi po 5 godzinach? O co tu chodzi?
Explicite
8 miesięcy temu
Wielkie aj waj ,zdarzyło się , to są młodzi ludzie i tam też mają problemy. Każdemu powinno się dać drugą szansę no chyba że się dopuści czegoś takiego jak ten dezerter.
najgorszy sor...
8 miesięcy temu
Niestety ten kraj jest opanowany przez alkoholików. Stąd jest tak duża tolerancja dla pijaków. Piją dosłownie wszyscy. Politycy, sędziowie, policjanci, kierowcy, wszyscy dosłownie. Nie pijący są raczej podejrzani i źle widziani.
BA-PL-BA
8 miesięcy temu
Ciekawe kiedy wprowadzą w stan realizacji kolejny film ? Jak rozpętałem 3 wojnę europejską?
observer
8 miesięcy temu
"żołnierz" WOT i wszystko jasne
sierżant reze...
8 miesięcy temu
W warunkach jakie są na granicy po trzeźwemu bym nie wyrobił.
zandarm wot
8 miesięcy temu
weekendowe wojsko chleje w tygodniu i nie wytrzeźwiał do soboty
MOJOjojo
8 miesięcy temu
Oni są potrzebni, to taka zmilitaryzowana partyzantka, a z partyzantami jeszcze żaden kraj nie wygrał.
Alex
8 miesięcy temu
Widocznie wolał się upić, niż uciekać na Białoruś.
MOJOjojo
8 miesięcy temu
Nie dziwię mu się, rzucają kamieniami, strzelają z procy, mrugają po oczach. Jak by na mnie padło ,to wygarną bym z magazynek, i jeden z drugim by więcej kamieniem nie rzucił. A on się tylko procentami odstresował.:)
e tam
8 miesięcy temu
Puszczają im nerwy.
Maniek
8 miesięcy temu
Widać dokladnie, robi kupę a dowodzący mu przeszkadza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić