o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EŁEM
|

Żołnierze na granicy Polski mają dość. Ujawnili "sekret" MON

2408
Podziel się

Na pograniczu polsko-białoruskim od dawna obecni są żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Jednak obecność tam elitarnych spadochroniarzy wydaje się być ściśle ukrywaną tajemnicą. Promowany jest przede wszystkim WOT. Co zaczyna irytować "regularne" wojsko.

Żołnierze na granicy Polski mają dość. Ujawnili "sekret" MON
Żołnierze Wojska Polskiego na granicy (PAP)
bESwbRrF

Wojsko jest obecne na granicy niemal od początku kryzysu. Na pogranicze wysłano kilkanaście tysięcy żołnierzy, między innymi spadochroniarzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej przebywają w rejonie przygranicznym począwszy od końca października br. Ponadto, informujemy, że nie podajemy szczegółowych danych z poszczególnych jednostek wojskowych o liczbie żołnierzy zaangażowanych w działania na granicy Polski i Białorusi, m.in. ze względu na kwestie bezpieczeństwa - odpisał na nasze pytania oficer prasowy Brygady.
bESwbRrH

Żołnierze wojsk operacyjnych stoją na pierwszej linii. WOT, wyposażone w drony, odpowiada w dużej mierze za rozpoznanie. Zabezpieczają także mniej zagrożone naruszaniem odcinki granicy. Czyli np. za patrole wzdłuż Bugu.

Zasadniczo, żołnierze WOT są raczej za plecami wojsk operacyjnych. Tymczasem ich ekspozycja jest tak duża, jakby to oni wypełniali większość zadań.

Zobacz także: Rzecznik WOT o zaognionej sytuacji na granicy. „Seria prowokacji”

Na oficjalnym profilu Wojsk Obrony Terytorialnej na Twitterze jest wiele zdjęć z granicy. Co ciekawe, widać na nich jednak żołnierzy z... 6 Brygady Powietrznodesantowej. Łatwo rozpoznać to choćby po specyficznych hełmach desantu.

bESwbRrN

Zaczyna to irytować żołnierzy. Jeden z wojskowych mówi o2.pl, że sytuacja, w której WOT buduje sobie markę niejako "na plecach" wojsk operacyjnych, wywołuje coraz więcej pytań ze strony jednostek liniowych.

Tego jest dużo więcej. Chłopaki mają już dość, że robią robotę, a WOT cały czas się pod nas podszywa - przekonuje żołnierz, stacjonujący na granicy.
bESwbRrO

I dodaje, że podobne jest zdanie żołnierzy niemal ze wszystkich pododdziałów wojsk operacyjnych, które "od tygodni siedzą w ziemiankach wzdłuż granicy".

Na tych zdjęciach nie ma żołnierzy WOT, dlatego w opisie post odnosi się ogólnie do żołnierzy Wojska Polskiego. W tym czasie nasz fotograf realizował materiał na korzyść CO (Centrum Operacyjne - red.) MON, stąd te zdjęcia. W tej lokalizacji żołnierze WOT realizują (następujące zadania - red.): wystawiają maszty oświetleniowe, zapewniają wsparcie rozpoznawcze z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowców FlyEye - odpowiada na nasze pytania płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Dziś na granicy przebywają głównie żołnierze 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jak jednak dodaje nasz rozmówca, "są wzmacniani wszystkim, co da się tam rotacyjnie wysłać".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESwbRsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2408)
Basia
6 dni temu
Czas jest zaczać karać pismaków za dywersje.Do czego volksdoicze jeszcze sie posuna.Szkalowanie żołnierzy zaczeło być niebezpieczne teraz zaczynacie wymyślac histoeyji.Pare misiecy w pierdlu rozjaśnił by wam unysły.
jan
7 dni temu
Najlepiej być w koszarach i brać pensje.
lolont
1 tyg. temu
Bzdury i kłamstwa w WP
bESwbRsj
permanentny
1 tyg. temu
Apeluję do rządu i Błaszczaka aby żołnierzy i wszystkich broniących granicy ciepło ubrać, dobrze nakarmić, podnieść żołd,zabezpieczyć w hełmy i tarcze, dać właściwy osprzęt armatki wodne, race swietlne, gaz, miotacze ognia, dać piece "koksiaki" aby mogli się ogrzać i wymieniać ich co tydzień, bo jedni i ci sami to ciężko im.nie wytrzymają.I podziękowania dla wszystkich żołnierzy i innych jednostek które bronią granicy.Jesteście wielcy.
Rysiek
1 tyg. temu
Czy to ważne kto z kim śpi !! ważny wspólny cel
tedeusz55
1 tyg. temu
Zwolnic sie z wojska na budowach potrzebuja chetnie zatrudnia silnych nie wyrobionych .Ja sluzylem 2 lata za darmo za fajki w lutym poligon spanie w namiotach 1974r kocarstwo chce tylko kase za nic nie robienie
plaszcakkursk...
1 tyg. temu
umyslowa niemota plaszczak klamie nawet w tek oczywistej sprawie a kurska wizja pokazuje zdjecia wotu jako prawdziwych zolnierzy
plaszcakkursk...
1 tyg. temu
umyslowa niemota plaszczak klamie nawet w tek oczywistej sprawie a kurska wizja pokazuje zdjecia wotu jako prawdziwych zolnierzy
Marek mr1951
1 tyg. temu
Czytam i oczom nie wierzę! Wojsko ma dość! A czegóż ma dość? To szanowni gentelmeni, jak zatrudniali się w armii nie wiedzieli co to znaczy służba w wojsku? Bidule zawiedzeni, że jakieś czynności operacyjne trzeba z dala od domciu wykonywać? A tak dobrze było przyjechać do koszar rano, pokręcić się do piętnastej i do domciu! Fajno było, pensyjka (niemała) na konto wpływała. Aż tu nagle trzeba przerwać sielankę i coś robić! NOO TRGEDIA! I takich nazywamy wojskiem?? Smutne i straszne! Co to się porobiło? Coś mocno nie tak! Ale za to mamy wybitnych ministrów, dowódców i całą wierchuszkę! No wprost geniusze!!
jot23
1 tyg. temu
Jakoś nie dostrzegam WP (Wojsko Polskie) ale MP (Military Polis - Żandarmeria Wojskowa). A jakoś zawsze z tyłu działań, kiedyś też było NKWD.
Z Bogiem
1 tyg. temu
Nas nie interesuje kto - żołnierz to zolnierz po fakcie mam nadzieję podziękowania i ujawnienie kto bronił granicy. Modlimy się.
obywatelka
1 tyg. temu
proszę uważać z krytykowaniem WOTu bo powołano jednostkę mającą za cel obronę honoru WOTu, zatem niech nam żyje WOT!!! najbardziej profesjonalna i wspaniała formacja
dzesika
1 tyg. temu
po co tam wojsko ? wystarczy wyslac Lampart /Srode/jachire/senyszyn biedronia i araby same uciekna jak zobacza urode naszych salonow
bESwbRsb
Samuraj
1 tyg. temu
Przecież to propaganda TVP że WOT to WOT tu tylko dlatego żeby udowodnić społeczeństwu że WOT to dobry pomysł a prawda jest taka że to formacja nieudaczników i dzieci "gwiazd " disco polo którzy chcą zabawić się w wojsko , wartość bojowa tych ludzi jest zerowa to zwykłe mięso :) moro nosi też wędkarz na rybach i wartość bojowa jest podobna WOT i wędkarza :)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić