Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EŁEM
|

Żołnierze na granicy Polski mają dość. Ujawnili "sekret" MON

2705
Podziel się:

Na pograniczu polsko-białoruskim od dawna obecni są żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Jednak obecność tam elitarnych spadochroniarzy wydaje się być ściśle ukrywaną tajemnicą. Promowany jest przede wszystkim WOT. Co zaczyna irytować "regularne" wojsko.

Żołnierze na granicy Polski mają dość. Ujawnili "sekret" MON
Żołnierze Wojska Polskiego na granicy (PAP)

Oto #HIT2021. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

Wojsko jest obecne na granicy niemal od początku kryzysu. Na pogranicze wysłano kilkanaście tysięcy żołnierzy, między innymi spadochroniarzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej przebywają w rejonie przygranicznym począwszy od końca października br. Ponadto, informujemy, że nie podajemy szczegółowych danych z poszczególnych jednostek wojskowych o liczbie żołnierzy zaangażowanych w działania na granicy Polski i Białorusi, m.in. ze względu na kwestie bezpieczeństwa - odpisał na nasze pytania oficer prasowy Brygady.

Żołnierze wojsk operacyjnych stoją na pierwszej linii. WOT, wyposażone w drony, odpowiada w dużej mierze za rozpoznanie. Zabezpieczają także mniej zagrożone naruszaniem odcinki granicy. Czyli np. za patrole wzdłuż Bugu.

Zasadniczo żołnierze WOT są raczej za plecami wojsk operacyjnych. Tymczasem ich ekspozycja jest tak duża, jakby to oni wypełniali większość zadań.

Zobacz także: Rzecznik WOT o zaognionej sytuacji na granicy. „Seria prowokacji”

Na oficjalnym profilu Wojsk Obrony Terytorialnej na Twitterze jest wiele zdjęć z granicy. Co ciekawe, widać na nich jednak żołnierzy z... 6 Brygady Powietrznodesantowej. Łatwo rozpoznać to choćby po specyficznych hełmach desantu.

Zaczyna to irytować żołnierzy. Jeden z wojskowych mówi o2.pl, że sytuacja, w której WOT buduje sobie markę niejako "na plecach" wojsk operacyjnych, wywołuje coraz więcej pytań ze strony jednostek liniowych.

Tego jest dużo więcej. Chłopaki mają już dość, że robią robotę, a WOT cały czas się pod nas podszywa - przekonuje żołnierz, stacjonujący na granicy.

I dodaje, że podobne jest zdanie żołnierzy niemal ze wszystkich pododdziałów wojsk operacyjnych, które "od tygodni siedzą w ziemiankach wzdłuż granicy".

Na tych zdjęciach nie ma żołnierzy WOT, dlatego w opisie post odnosi się ogólnie do żołnierzy Wojska Polskiego. W tym czasie nasz fotograf realizował materiał na korzyść CO (Centrum Operacyjne - red.) MON, stąd te zdjęcia. W tej lokalizacji żołnierze WOT realizują (następujące zadania - red.): wystawiają maszty oświetleniowe, zapewniają wsparcie rozpoznawcze z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowców FlyEye - odpowiada na nasze pytania płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2705)
kowalnic
9 miesięcy temu
W Polsce rosyjscy dywersanci robią co tylko mogą, aby Nas szkalować, mącić, nastawiać jednych przeciw drugim - to była zawsze ich zagrywka...w UE ciągle mówią, że pomogą Polsce za pomoc Ukrainie; pewnie żadnej pomocy nie będzie, zabiorą na jakieś kary... mimo wszystko jesteśmy Polakami i zawsze będziemy pomagać uciśnionym krajom
bbc
10 miesięcy temu
TAK DOCHOWUJE SIE TAJEMNICY,ZE WYCIEKA MILION DANYCH Z KOMPUTEROW....SMIECHU KUPA Z TEGO WOJSKA...I MINI..STRA
Bibliolog
11 miesięcy temu
Cała ta wolska to tylko propaganda i PR
Maria
11 miesięcy temu
Na nic to wszystko jeśli z ponad 20000 emigrantów przybyłych do Białorusi 12000 już w Niemczech, 1000 w polskich ośrodkach, 4000 poleciało z powrotem, 3000 do 5000 jest jeszcze na Białorusi. Z tego wyliczenia wynika, żadnego nie wstrzymali.
Traktor
11 miesięcy temu
Co jak co ale wot robi swoją robotę. Ile zarabia żołnierz zawodowy a ile w WOT? Kto w tygodniu wypracowuje PKB a kto po 8 godzinach opuszcza jednostkę bez zysku do budżetu. No jeszcze brakuje by WOT pracował na wszystko i za wszystkich. WOT nie stoi na samej granicy bo nie ma wielu przywilejów prawnych jakie posiadają inne formacje. Prosze o obiektywizm i nie prowokować konfliktów gdy nie ma się wiedzy
zirtowany woj...
11 miesięcy temu
jak bedzie wojna to bomba nie rozrózni kto jest kto
dallas
11 miesięcy temu
Chyba Duda bedzie musial nowe odznaczenie wprowadzic za obrone granicy przd najazdem ciapatych, bo chlopaki bardzo spragnione.
texas
11 miesięcy temu
Za moich czasow byly jednostki OTK obrony terytorialnek kraju sluzyli pam junacy po wyrokach w cywilu, a na poligonach biegali z lopatami bo broni na stanie nie mogli miec.
Janusz
11 miesięcy temu
Jaki sens ma taki artykuł? Czy autor, a także Redakcja WP, są na tyle ,,niekumaci,, , że nie zdają sobie sprawy, że to jest próba poróżnienia ze sobą polskich formacji obronnych? Czy robicie to świadomie?!!!
poejsa
11 miesięcy temu
zlikwidować WOT !
Gość
11 miesięcy temu
Chyba nie poszli do wojska dla lansu - nie powinni być tak małostkowi. A poza tym to dobra dezinformacja. Strona przeciwna nie powinna wiedzieć z jakimi jednostkami ma do czynienia.
Ja_K
11 miesięcy temu
Typowe prawicowe przepychanki sterowane przerośniętą dumą. Prawdziwi żołnierze - musicie się przyzwyczaić. P.S. Dziękujemy.
PotomekObrPol...
11 miesięcy temu
Ten odgrzewany kotlet jest spleśniały. Nie skłòcicie Naszych Chłopakòw. Bronią Naszych Granic i robią to znakomicie. Fala 🌊 gremlinòw🧟 odparta. Brawo Nasi Obrońcy Granic👏🙋🇵🇱
B9lo
11 miesięcy temu
Aż strach pomyśleć co by się działo jakby tu faktycznie wjechali kantemirowcy i spadochroniarze ze Pskowa, bo na razie są cywile ginący z zimna i poleciało kilka kamyków a robi się z tego najazd Hunów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić