Zwrot Niemiec. Scholz: Musimy mieć najlepsze wojsko w Europie

Podziel się:

Kanclerz Niemiec oświadczył, że jego kraj jest gotowy do wzięcia na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy. Olaf Scholz podkreślił, że w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji siły zbrojne Niemiec muszą stać się najlepiej wyposażone w Europie.

Zwrot Niemiec. Scholz: Musimy mieć najlepsze wojsko w Europie
Olaf Scholz (PAP)

Olaf Scholz wezwał Europę do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności w ramach struktur NATO. Po raz kolejny podkreślił w piątek, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi punkt zwrotny w europejskiej historii i pokazuje, że Władimir Putin dąży do wytyczenia granic na nowo i uczynienia ze swojego kraju "imperialnej potęgi" na kontynencie.

NATO pozostaje odpowiedzialne za zbiorową obronę całego sojuszu, skupiając się na Europie. Wiarygodne odstraszanie pozostaje kluczowym elementem. My, Europejczycy, musimy jednak przyjąć znacznie większą odpowiedzialność w NATO – powiedział Scholz, cytowany przez Deutsche Welle.

Zwrot Niemiec. Scholz: Musimy mieć najlepsze wojsko w Europie

Scholz zaapelował do Niemców, by przyzwyczaili się do tego, że w niedalekiej przyszłości Rosja Putina określi się jako przeciwnik wobec Niemiec, NATO i UE. Kanclerz powiedział, że w tej sytuacji siły zbrojne Niemiec muszą stać się najlepiej wyposażone w Europie.

Wyrażamy to jasno: Niemcy są gotowe wziąć na siebie wiodącą odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kontynentu, jako najbardziej zaludniony kraj o największej potędze gospodarczej, położony w środku kontynentu. Nasza armia musi stać się kamieniem węgielnym obrony konwencjonalnej w Europie: najlepiej wyposażoną siłą w Europie – podkreślił Scholz.

Scholz przyznał, że Niemcy od dawna "unikały naprawdę priorytetowego traktowania zadań Bundeswehry". Niemiecka armia za długo była używana do wiercenia studni, niesienia pomocy humanitarnej i pomagania w szczepieniach podczas pandemii, i chociaż dalej powinna być w stanie to wszystko robić, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to jej główne zadania.

Głównym zadaniem Bundeswehry jest obrona wolności w Europie – powiedział Scholz, dodając, że wszystkie inne zadania muszą odgrywać drugorzędną rolę.

Uznając, że "luki w zdolnościach" armii są "duże", Scholz obiecał szybko je załatać. Wyraził też gotowość do rozpatrzenia zastrzeżeń dotyczących zasad eksportu wojska, które mają wpływ na wspólne projekty obronne. Kanclerz Niemiec przemawiał drugiego dnia dwudniowej konferencji niemieckich sił zbrojnych pod nazwą "Bundeswehra w nowej erze — krytyczny bilans w czasie wojny w Europie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić