Marta Kutkowska
Marta Kutkowska| 

Do czego służy plastikowy gadżet na środku pizzy? Będziesz zdziwiony

821

Pizza to ulubiony przysmak większości osób. Zwłaszcza w letnie dni chętnie zajadamy się włoską potrawą. Pewnie wielu z nas zachodzi w głowę, do czego służy niewielkie kółeczko dodawane w dostawie do wnętrza pudełka. Odpowiedź jest zaskakująca.

Do czego służy plastikowy gadżet na środku pizzy? Będziesz zdziwiony
Do czego służy "stoliczek" dodawany do pudełka z pizzą? (Getty Images)

Tradycyjna z serem mozzarella, pepperoni lub z prosciutto. Każda pizza ma swoich amatorów. Najlepiej smakuje prosto z pieca, jednak równie chętnie zamawiamy ją do domu. Włoskie restauracje mają swoje patenty, by podczas dostawy zachowała swój aromat i kształt. Jednym z nim jest właśnie ten niewielki gadżet dodawany do wnętrza opakowania.

Czym jest pizzochron?

Plastikowy "stoliczek" dotąd stanowił wielką zagadkę. Niektórzy zgadują, że to niewielkie kółeczko to np. "półeczka" na sos. Jednak w rzeczywistości gadżet ma zgoła inne zastosowanie. Wkłada się je do kartonika, by pizza nie przyklejała się do wierzchu pudełka - zachowywała kształt i wyglądała atrakcyjnie.

"Stoliczek" ma swoją nazwę, z angielskiego "pizza saver", czyli po polsku… pizzochron.

Patent na pizzę

"Pizza saver" został wymyślony w USA przez panię Carmelę Vitale. W 1985 r. kobiecie udało się zarejestrować wynalazek w urzędzie patentowym. Od tamtej pory gadżet jest dodawany do większości pudełek na świecie. Produkcja jednego kółeczka to około 4 centów. 

Zobacz także: Ida Nowakowska wspomina chwile zaraz po porodzie: "Zakochałam się w moim mężu BARDZIEJ"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić