Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Zuzanna Sierzputowska
|

Kiedy rozebrać choinkę? Zwyczaje jasno określają właściwy moment

22
Podziel się:

Przystrojone drzewko cieszy nasze oczy przez okres świąteczny. Dla wielu osób pozbywanie się dekoracji to przykry obowiązek. Co o rozbieraniu choinki mówi tradycja?

Kiedy rozebrać choinkę? Zwyczaje jasno określają właściwy moment
Kiedy rozebrać choinkę? (Adobe Stock, ©Ievgenii Meyer - stock.adobe.com)

Przyozdabianie choinki łańcuchami oraz bombkami to jedna z bardziej lubianych świątecznych tradycji. Dziś wręcz trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez drzewka i dekoracji. Wszystko, co dobre jednak szybko się kończy - tuż po świętach mnóstwo internautów zastanawia się, kiedy należy rozebrać drzewko. Wedle obyczajów mamy kilka dat, których powinniśmy się trzymać.

Rozbieranie choinki - tak zrobisz to zgodnie z tradycją

Jeżeli nasza choinka dotrwała do końca świąt i wygląda jeszcze całkiem dobrze, rozstanie się z kolorową dekoracją nie należy do najprostszych. Według źródeł istnieje jednak kilka znaczących momentów, kiedy pożegnanie się ze świątecznym drzewkiem będzie właściwe.

Pierwszą graniczną datą jest szósty stycznia, czyli święto Trzech Króli. To właśnie po Objawieniu Pańskim zdecydowana większość decyduje się na rozebranie drzewka. Bardziej przywiązani właściciele choinki twierdzą, że najlepszym momentem jest Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po szóstym stycznia. Kiedy jednak nasze drzewko nadal wygląda świetnie i nie gubi igliwia może stać aż do drugiego lutego! Tego dnia przypada święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Jest jeszcze grupa, która za najlepszy moment na rozebranie choinki uważa dzień po wizycie duszpasterskiej. W tym wypadku jednak narażamy się na sporo sprzątania - jeżeli kolej na naszą ulicę nadejdzie później, choinka zdąży uschnąć i zrzucić igiełki.

Co zrobić z uschniętym świątecznym drzewkiem?

Zdjęcie dekoracji z choinki to jedno - bo co zrobić z samym drzewkiem? Ze względu na powstający problem wiele osób wybiera sztuczne choinki, posiadacze większych ogrodów czasem decydują się na sadzonkę w donicy.

Co jednak z uschniętą choinką? Dowiedzmy się, gdzie w naszej okolicy organizowana jest zbiórka świątecznych drzewek. Inną opcją będzie przygotowanie suchego pnia oraz gałęzi do zabrania wraz z innymi odpadami zielonymi. Warto wiedzieć, że wystawienie choinki do zwykłych śmieci grozi mandatem, który wynosi aż 500 złotych.

Zobacz także: Dlaczego trzeba podlewać żywą choinkę? Eksperci z USA pokazują nagranie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Syska
6 miesięcy temu
Ale problem Całość z wszystkim okrywam folia i do piwnicy Gdyby ktoś nie wiedział to na następny rok rozpakowywuje i gotowe
qtqt
6 miesięcy temu
no dobra, a jak mam sztuczną to kiedy ?
Mietek
6 miesięcy temu
Nie trzeba ubierać , nie będzie problemu . Zabobony .
pawel-
6 miesięcy temu
następne moherowe święto niszczenia choinek ...
Deni
6 miesięcy temu
A niby dla kogo to porady? W innym terminie rozbiorą choinkę prawosławni, w innym katolicy. Za to rodzimowiercy od których zwyczajnie ukradziono ten pogański zwyczaj jeszcze w innym. Jak się nie potrafi pisać, nie ma się wiedzy, to po co produkować tyle badziewnego tekstu?
Nemeczek
6 miesięcy temu
Kiedy rozebrać choinkę? Zapytajmy dendrofili
Tom
6 miesięcy temu
Ludzie, masakra włączycie myślenie. Choinkę ubiera się przed samymi świętami albo najlepiej we wigilię, a rozebrać 2 lutego sztuczną czy żywą. Jakoś choinka żywa u mnie stoi od wigilii do 2 lutego trochę się sypie ale nie robię z tego wielkiej afery, wręcz cieszę się jeszcze i wspominam święta. Trzeba korzystać jeśli można. A nie jak inni zaraz po świętach choinki rozbierają i wszystko a później chcą mieć święta bożego narodzenia dlaczego???? Bo wtedy dopiero tęsknią za tym.
...
6 miesięcy temu
Tradycyjnie ubieralo się choinkę w wigilię. Teraz każdy ubiera kiedy chce. Niektórzy już na początku grudnia i jakoś świat się nie zawalił. To i od rozbierania kiedy komu pasuje się nie zawali. Może stać cały rok. Kto komu zabroni?
Edyta
6 miesięcy temu
2 Lutego rozbiera się choinkę
Xxx
6 miesięcy temu
Najlepiej w dniu wigili ubierać i po sylwestrze rozbierać . Drożyzna za prąd że HEJ !
sąsiadka
6 miesięcy temu
Rozbieram po świętach prawosławnych moich sąsiadów.
Obserwator zd...
6 miesięcy temu
Choinka z tworzywa sztucznego nie usycha mądralo ! Okrywam ją folią i wraz z dekoracjami chowam do piwnicy !
Ada ..
6 miesięcy temu
Wcale nie ubierać. To zwyczaj pogański.
Dystrybutor
6 miesięcy temu
Rozebranie choinki jest obecnie faktycznie kluczową datą w życiu każdego.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić