aktualizacja 

Papież Franciszek chce globalnego zakazu. "Godny pożałowania" sposób na dziecko

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek (8 stycznia) do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego między innymi o zatrzymanie konfliktów na świecie. Większym echem odbiła się jego wypowiedź na temat macierzyństwa zastępczego.

Papież Franciszek chce globalnego zakazu. "Godny pożałowania" sposób na dziecko
Papież Franciszek potępia macierzyństwo zastępcze. Wygłosił apel (Licencjodawca, AKPA)

W dyskusjach nad macierzyństwem zastępczym sięga się często do argumentów religijnych. Kościół katolicki nie akceptuje bowiem metod sztucznego zapłodnienia nawet przy małżeństwie sakramentalnym.

W większości państw świata macierzyństwo zastępcze nie jest jeszcze w żaden sposób uregulowane prawnie, co otwiera furtkę do tego typu działań. Niezadowolony z tego faktu jest papież Franciszek, który w stanowczy sposób wypowiedział się na ten temat.

Za nikczemną uważam praktykę tzw. macierzyństwa zastępczego, które stanowi poważne naruszenie godności kobiety i dziecka, polegające na wykorzystywaniu sytuacji materialnej matki - tłumaczy papież, cytowany przez wbrc.com.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ojciec Tadeusz Rydzyk porównał się do Jezusa. Oskarżyciel zabrał głos

Franciszek wezwał do wprowadzenia globalnego zakazu rodzicielstwa zastępczego. Biskup Rzymu ocenił tę praktykę jako "godną ubolewania".

Opiera się ona na wykorzystywaniu sytuacji materialnej matki. Dziecko jest zawsze darem, a nie przedmiotem umowy. Dlatego czekam z niecierpliwością na wysiłki społeczności międzynarodowej, aby zakazać tej praktyki na poziomie powszechnym - dodaje papież Franciszek.

Stanowisko Franciszka nie przypadnie do gustu zwłaszcza społecznościom LGBT+. Nauczanie Watykanu sprzeciwia się zapłodnieniu in vitro, a Franciszek już wcześniej wyrażał sprzeciw Kościoła rzymskokatolickiego wobec macierzyństwa zastępczego, czyli tego, co nazwał "macicą do wynajęcia".

Papież apeluje ws. wojny

Papież wypowiedział się także na temat wojny w Ukrainie oraz konflikcie na Bliskim Wschodzie. Stwierdził, że przekształcają się one z "trzeciej wojny światowej w kawałkach" w prawdziwy konflikt globalny.

W ten sposób nie rozwiązuje się problemów między narodami, a raczej stają się one jeszcze trudniejsze, powodując cierpienie dla wszystkich - tłumaczy. - Sprowokowało to istotnie silną izraelską reakcję wojskową w Strefie Gazy, która doprowadziła do śmierci dziesiątek tysięcy Palestyńczyków, głównie cywilów, w tym wielu dzieci, nastolatków i ludzi młodych - dodaje.
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić