Coraz więcej kobiet rezygnuje ze stanika. Ekspertka ostrzega

107

Biustonosz uwiera, fiszbiny wbijają się w ciało, a niekiedy dochodzi do otarć i pojawienia się ranek w okolicach piersi. Z tego powodu kobiety decydują się "uwolnić" swoje piersi. Czy jednak całkowite odrzucenie tego rodzaju bielizny jest dobre dla zdrowia? Fizjoterapeutka odpowiada.

Coraz więcej kobiet rezygnuje ze stanika. Ekspertka ostrzega
Czy chodzenie w biustonoszu może zaszkodzić? (Getty Images, Arman Zhenikeyev)

Dziewczyny i kobiety często narzekają, że biustonosze je uciskają, a w upalne dni wręcz sprawiają, że ciało się gotuje w tej "zbroi". Choć fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk podkreśla, że lepiej zrezygnować ze stanika, niż chodzić w źle dobranym, uczula, że w pewnych przypadkach nie należy odrzucać biustonosza. Zaniechanie noszenia go może przysporzyć problemów z kręgosłupem.

Czy rezygnować ze stanika?

Po pierwsze ramiączka biustonosza wbijają się w ciało, ale tylko wtedy, gdy jest źle dobrany. Jak twierdzi ekspertka Gosia Włodarczyk, to może powodować nie tylko bóle, ale ograniczać również przepływ krwi i limfy. Co więcej, źle dobrana miseczka sprawia, że fiszbina wbija się w tkankę piersi, co jest niebezpieczne. Sama miska powinna obejmować całą pierś, a nie przecinać ją na dwie połówki. Wniosek z tego taki, że jak nosimy biustonosz powinnyśmy zadbać, aby był idealnie dopasowany, wówczas spełni swoją funkcję. W przeciwnym przypadku przyczyni się do dolegliwości oraz dyskomfortu.

Plusy noszenia stanika

Biustonosz powinny nosić kobiety, które mają obfity biust. Rezygnacja z tego rodzaju bielizny może pogłębić bowiem kifozę piersiową. Garbiąc się, sprawiamy, że biust będzie obwisły. Dobry stanik sprawi, że ciężar biustu będzie spoczywał na ciasnym w obwodzie biustonoszu i będziemy mogły zachować odpowiednią postawę ciała i dodatkowo odciążyć kręgosłup – wyjaśnia fizjoterapeutka.

Minusy noszenia stanika

Ekspertka podaje, że kobiety z małymi biustami mogą chodzić bez biustonosza i nie wpłynie to znacząco na ich postawę ciała oraz wygląd i kształt piersi. – Jeżeli mamy duży biust, mamy prawidłową postawę ciała, czyli odpowiednio napięte mięśnie pleców, klatki piersiowej to prawdopodobnie nic się nie wydarzy. Piersi przy prawidłowo funkcjonujących mięśniach dalej będą jędrne – podkreśla Włodarczyk.

Zatem, jak mamy małe piersi i nie lubimy dodatkowej bielizny na sobie, bo nas uwiera, to śmiało możemy zrezygnować ze stanika.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych popularne jest hasło: "Maseczkę noszę częściej niż stanik". Zachęca ono kobiety, aby dla własnego komfortu rezygnowały z biustonoszy. Jak podkreśliliśmy w artykule, przy małym biuście nienoszenie stanika nie wpłynie na skrzywioną postawę ciała ani na jędrność piersi. Biustonosz powinny jednak nosić kobiety o dużym biuście oraz kobiety w ciąży i karmiące swoje pociechy.

Zobacz także: "Młodzież nie zachowuje dystansu". Broniarz mówi o powrocie dzieci do szkół
Autor: APS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić