aktualizacja 

Wbij śrubokręt w ziemię. Ten test uratuje twój trawnik

93

Pielęgnacja ogrodu w lecie nie należy do najprostszych. Wzrost temperatur i rzadsze opady deszczu przyczyniają się do tego, że niektóre z roślin mogą nie mieć wystarczającej dziennej dawki wody. Nie tylko kwiaty, krzewy i drzewka wymagają podlewania. Potrzebuje go także trawnik, o czym często zdarza się nam zapominać. Jak dobrze o niego zadbać w czasie najcieplejszych miesięcy w roku?

Wbij śrubokręt w ziemię. Ten test uratuje twój trawnik
Metoda pomoże sprawdzić, czy dobrze dbamy o trawnik (Adobe Stock)

Suchy, pożółkły trawnik to zmora wielu przydomowych ogródków. Latem zielona, bujna trawa zaczyna obumierać, gdy nie dostarczamy jej odpowiedniej ilości wody. Jak każda inna roślina, on również potrzebuje regularnego podlewania. Gdy o tym zapominamy, jesteśmy skazani na ratowanie wysychającego trawnika. Niewiele osób jednak wie, jak często podlewać trawnik, aby nie doszło do katastrofy.

Wysuszony trawnik? Pomoże odpowiednie nawodnienie

Jeśli zauważyliście, że wasz trawnik po upalnych, słonecznych dniach jest pożółkły i przeschnięty, zacznijcie jego pielęgnację od koszenia i grabienia. Usuniecie wtedy martwe źdźbła i utworzoną przez nie warstwę filcu. Taka sucha trawa będzie utrudniać przenikanie wody do korzeni traw, a z czasem zacznie gnić, powodując rozwój chorób grzybowych.

Powietrze i woda jeszcze szybciej dotrą w głąb ziemi, gdy wykonacie wertykulację trawnika, która pomoże dokładnie oczyścić powierzchnię z obumarłych źdźbeł. Następnie należy obficie nawodnić trawę, aż woda wsiąknie w głębsze warstwy ziemi. Najlepiej podlewać trawnik rzadziej, co kilka dni. Częsty, ale delikatny zabieg nie da upragnionych efektów.

Po trzech-czterech tygodniach rozpocznie się wzrost traw. Pamiętajcie, żeby nie nawozić go latem. Dopiero gdy zazieleni się we wrześniu, można poddać go temu zabiegowi. Suchy trawnik może być także częściej atakowany przez chwasty. Dlatego wraz z początkiem wiosny warto regularnie je usuwać.

Wbij śrubokręt w ziemię. Prosty test na sprawdzenie stanu trawnika

Zanim będzie za późno, a trawnik zrobi się żółty i suchy, warto działać, nie dopuszczając do takiej sytuacji. Sprawdzajcie regularnie, czy trawa jest odpowiednio nawodniona. Przydatny może okazać się prosty sposób, do którego potrzebny jest wyłącznie śrubokręt. Opowiedział o nim portalowi The Sun ekspert ogrodnictwa The Grass People, Chris McIlroy.

Istnieje prosty test, który możesz wykonać, aby sprawdzić, czy trawnik jest wystarczająco nawilżony. Aby to zrobić, wbij śrubokręt w ziemię. Jeśli może osiągnąć głębokość około 15 do 17 centymetrów, jest idealnie - jeśli nie, podlewaj dalej - poinstruował czytelników.
Zobacz także: Zasady prawidłowego podlewania trawnika. Będzie piękną wizytówką ogrodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić