aktualizacja 

Mszyce tego nienawidzą. Kosztuje grosze, działa cuda

18

Piękny ogród to marzenie wielu osób. Przeszkodą mogą być jednak mszyce, czyli jedne z popularnych szkodników. Pojawiają się one bardzo szybko i rozmnażają się w ekspresowym tempie. Jak się ich pozbyć i ochronić rośliny przed zniszczeniem?

Mszyce tego nienawidzą. Kosztuje grosze, działa cuda
(Shutterstock)

Mszyce to pasożyty, które żywią się sokiem z roślin. Żerowanie mszyc na roślinach może zatem zahamować ich rozwój i wzrost. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które pozwolą nam raz na zawsze pożegnać się z uporczywymi mszycami.

Jak rozpoznać mszyce na roślinie?

Mszyce na roślinie możemy rozpoznać bardzo łatwo. Żerują one na większości rodzajów roślin, niemal na każdej ich części: na łodygach, czy wewnętrznych stronach liści. Znajdziemy ja na roślinach rolniczych, sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych i wielu innych. Zazwyczaj o mszycach świadczą charakterystyczne przebarwienia na liściach w ciemnych kolorze. Szkodniki mogą jednak również przyjąć barwę jasnego koloru.

Jak pozbyć się mszyc? Naturalny ekologicznych oprysk

Jednym z domowych sposobów na mszyce jest samodzielne przygotowanie naturalnego oprysku. Potrzebować będziemy do niego 200 g łusek cebuli, które następnie zalewamy ok. 10 litrami wody. Tak przygotowany roztwór odstawiamy na 3-4 dni, całość odcedzamy i mamy gotowy środek. Opryskiwanie roślin takim preparatem najlepiej wykonywać po południu i powtarzać co kilka dni.

Oprysk na mszyce z czosnku

Kolejny skuteczny roztwór na mszyce to ekologiczna mikstura z czosnku. Wykorzystamy do niego 250 g zmielonych główek czosnku, które zalewamy 10 litrami wody i dokładnie mieszamy. Mieszkankę odcedzamy po 15 minutach i rozcieńczamy 1:1 z wodą.

Oprysk na mszyce z sody

Mszyc z naszych roślin pozbędziemy się również za pomocą oprysku z sody oczyszczonej. Do szklanki wlewamy ciepłą wodę, dodajemy pół łyżeczki sody i oleju do smażenia. Wszystko razem mieszamy i gotowe.

Oprysk na mszyce z octu

Kolejny sprawdzony sposób to przygotowanie roztworu z octu. Silny zapach bowiem działa na mszyce odstraszająco. Ocen rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:10 (100 ml octu na 1 litr wody). Dodatkowo dodajemy do naszej mikstury łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropli młynu do mycia naczyń i możemy rozpoczynać oprysk.

Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić