Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Zasadź tę roślinę. Krety uciekną, gdzie pieprz rośnie

13

Kret w ogrodzie lub na działce potrafi mocno dać się we znaki. Pozostawiane przez niego kopce sprawiają, że trawniki wyglądają mało estetycznie. Na szczęście nie brakuje domowych sposobów, które pozwolą skutecznie pozbyć się kreta z naszego ogrodu. Wystarczy zasadzić te rośliny!

Zasadź tę roślinę. Krety uciekną, gdzie pieprz rośnie
Zasadź tę roślinę. Krety uciekną, gdzie pieprz rośnie (Pixabay)

Krety żyją głównie pod ziemią, a ich obecność w naszym ogrodzie zauważamy głównie za sprawą kopczyków z ziemi szpecących trawniki. Krety nie obgryzają korzeni roślin ani nie żywią się bulwami, bo podstawą ich diety są larwy owadów i dżdżownice. Problemem są kopane przez nie tunele. To w trakcie ich drążenia kret może uszkodzić korzenie roślin i w konsekwencji doprowadzić do ich obumierania.

Krety są zwierzętami terytorialnymi i żyją samotnie. Jeśli na naszym trawniku dostrzeżemy kopce, nie oznacza to, że mamy do czynienia z kilkoma kretami — są one dziełem jednego osobnika. Warto też pamiętać, że krety objęte są w naszym kraju częściową ochroną. Ich zwalczanie dozwolone jest wyłącznie w ogrodach, szkółkach leśnych, obiektach sportowych, ziemnych konstrukcjach hydrologicznych, czy lotniskach. Wypędzając kreta z ogrodu, należy postawić na domowe i humanitarne sposoby pozbycia się problemu.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Posadź odstraszające rośliny

Jednym z częściej stosowanych przez ogrodników patentów, jest sadzenie w ogrodzie roślin odstraszających krety. Bo choć krety nie mogą pochwalić się szczególnie dobrym wzrokiem, to ich węch jest niezwykle czuły. Odstraszy je zapach narcyzów, mięty, bazylii, czarnego bzu, czosnku ozdobnego, szachownicy cesarskiej czy aksamitki. Równie skuteczne mogą się okazać cebula i por.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 6 Easy Ideas for Gift Wrapping

Domowe sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Pomocne w pozbyciu kreta z ogrodu mogą okazać się psia sierść i ludzkie włosy, które wydzielają nieprzyjemną dla zwierzęcia woń. Wystarczy włożyć je do usypanego przez kreta kopca. Równie skuteczne okaże się wykorzystanie odchodów psa lub kota.

W walce z kretem w ogrodzie równie skutecznie, co zapachy okażą się dźwięki. Odstraszacz na krety możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy umieścić w ziemi palik, na którego czubku umieścimy aluminiową puszkę. Idealnym rozwiązaniem jest także umieszczenie w ziemi wiatraczka. Jego zaletą jest nie tylko odstraszanie dźwiękiem, ale i delikatnymi wibracjami, na które krety są wyczulone.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić