Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Nowe zasady dot. prawo jazdy. Sądy po stronie kierowców

22
Podziel się:

Każdy kierowca posiadający bezterminowe prawo jazdy będzie musiał je wymienić na dokument wydawany maksymalnie na 15 lat. Ta sprawa wywołuje sporo emocji. Pojawiają się też nieścisłości.

Nowe zasady dot. prawo jazdy. Sądy po stronie kierowców
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał je wymienić nie wcześniej niż 19 stycznia 2028 roku i nie później niż do dnia 18 stycznia 2033. Skąd ta data?

Obowiązek dotyczy bowiem wymiany praw jazdy wydanych do dnia 18 stycznia 2013 r. Obowiązuje tu zasada minimum 20 lat - tłumaczy autokult.pl.

Jako pierwsze nowy dokument otrzymają te osoby, które uzyskały "prawko" w 2008 roku lub wcześniej. Terminy dla wszystkich zostaną ogłoszone w specjalnym rozporządzeniu.

Wątpliwości dotyczące uprawnień

W związku ze zmianami pojawiły się pewne wątpliwości. W tym miejscu warto przytoczyć wyrok Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 lipca 2018 r.

Wszelkie uprawnienia do kierowania pojazdami przyznane przed 19 stycznia 2013 r. nie podlegają ograniczeniu lub unieważnieniu - podkreślono.

Jeśli zatem posiadacie bezterminowe uprawnienia, to powinniście mieć je nadal. Warunkiem jest oczywiście to, że nikt tego nie zakwestionuje z uwagi na stan zdrowia.

Jeśli więc w rubryce 11 prawa jazdy nie macie daty ważności uprawnień, to w nowym wzorze prawa jazdy też jej być nie powinno (powinna być pozioma linia). Niestety wielu kierowców zupełnie przez przypadek, niewiedzę, błąd starostów straciło bezterminowe uprawnienia po wpisaniu przez starostę w rubrykę 11 tej samej daty co w 4b - spostrzega autokult.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
stary kierowc...
4 miesiące temu
druga istotna dla mnie sprawa . rzadzacy wymyslaja co rusz jakies nowe przepisy . kto ma za wymiane zaplacic ? jezeli ja to pytamm co za idi-ota to wymyslil ? prosze o pelkne imie nazwisko i zajmowane stanowisko oraz z jakiej partii .
Kbk,,,
4 miesiące temu
Czekam na zwrot ukradzionych uprawnień przez bezmuzgich pisowców a jak nie sprawa do sądu na ich koszt a nie na koszt podatnika
Pesymista
4 miesiące temu
Pierwsi dostaliśmy my starsi kierowcy zawodowi gdyż musimy wymieniać prawka co 5 lat. I co teraz? Oddadzą mi bezterminowe
Tadeusz
4 miesiące temu
PiS kompletnie się nie liczy z obywatelami. Traktują nas jak bezwolną masę z którą mogą robić co chcą i z którą nie muszą się liczyć bo mają głupi żelazny elektorat który daje im władzę.
Kiki
4 miesiące temu
Matury i magistra też na 15 lat dawać, wszak nauka idzie do przodu! Taki pomysł jeszcze mam dla rządu.
Inga
4 miesiące temu
Jeśli rząd wymaga wymiany prawa jazdy i innych dokumentów, to powinien OBYWATELOM za to zapłacić!!!!!!! A nie wyłudzać w ten sposób pieniądze od Polaków.
Wojtex
4 miesiące temu
Bo dokument prawa jazdy może zapleśnieć po paru latach i trzeba wymienić 😂🤣😭
89.23
4 miesiące temu
Skoro przymusową wymiana to wszelkie koszty pokrywa starosta
pani Basia
4 miesiące temu
Prezes nigdy nie miał prawa jazdy, ponieważ kierowanie samochodem go przerasta
Mama
4 miesiące temu
Ja uważam ze powinny być ograniczone. Klasie ma staną zdrowia osoby 18 letniej do 80 letniej? Musi doprowadzić do tragedii na drodze żeby komuś myślenie włączyć? Skoro dzisiaj żaden 18 latem nie dostanie prawka bezterminowo- dlaczego 70/80 latek jest lepszy. Kiedy były dwa samochody na krzyż nie było takiego ryzyka- dzisiaj kierowca nie jeździ po wiejskich dróżkach, tylko autostradach pełnych innych użytkowników.
Jarek Balbina
4 miesiące temu
Nowe zasady dot. PRAWA JAZDY. Ten wyraz po polsku się odmienia. Litości!
Polacy
4 miesiące temu
starostów którzy łamia prawo i wpisuja bzdury w prawku unieważniajac bezterminowe do sądu i za mordy trzymac
Bat Chłopski
4 miesiące temu
Mi przy wymianie prawa jazdy dodali jakąś śmieszną kategorie AM z ważnością na 15lat, chociaż pozostałe mam bezterminowe. Jakim prawem AM jest terminowa, skoro kategoria, na podstawie której mi ją z automatu nadano, jest bezterminowa? Nie zdziwię się gdy w następnym razem wszystko wpiszą terminowe. Polska to dziki kraj, w którym prawo działa wstecz.
a buda!!
4 miesiące temu
A przepraszam--a co z odszkodowaniem za utracone prawa nabyte-znowu ktoś chce polaków "rozkułaczać"?-należy się solidne odszkodowanie-przecież obie strony w polityce walczą o praworządność-a ja tu widzę, że w Polsce nie rządzi Rząd tylko sędzia-na dzień dzisiejszy w zasadzie faraon-co jest grane?-a gdzie praworządność?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić