aktualizacja 

Ponure dane. Wyższe mandaty nie działają na Polaków

76

Wysokie mandaty miały sprawić, że wypadków będzie mniej. Tymczasem nowe statystyki są bardzo niepokojące i pokazują, że wcale nie udało się zmniejszyć liczby incydentów drogowych.

Ponure dane. Wyższe mandaty nie działają na Polaków
Kontrola drogowa (Policja)

Początkowo wydawało się, że za sprawą wysokich mandatów na drogach jest bezpieczniej. Kierowcy zaczęli się pilnować i nie szarżowali w obawie przed wysokimi karami. Niestety, najnowsze statystyki wskazują na to, że piraci drogowi znów się uaktywnili.

Wypadków drogowych jest więcej niż rok temu. Styl jazdy kierowców zmienia się na mniej przepisowy - informuje "Rzeczpospolita".

Jak bardzo wzrosła liczba wypadków drogowych? "W 2022 r. (do końca lutego) było ich o 10 proc. więcej - 3707 (wzrost o 336) niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Wzrosła też - do 395 - liczba zabitych. To o 27 więcej" - podkreśla gazeta.

Ekspert mówi o "mrożącym efekcie"

Czuć, że kierowcy się rozluźnili i znów przestali zwracać uwagę na przepisy. Paweł Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców nie jest tym zaskoczony.

To był pierwszy tzw. mrożący efekt. Poza podniesieniem kar nic się dla nich nie zmieniło. Nie ma bezpieczniejszych dróg czy lepszej logistyki. Kierowcy zostali potraktowani jako dodatkowi zasilacze budżetu - powiedział w rozmowie z "Rz".
Zobacz także: Komorowski dosadnie o polskim rządzie. "Hipokryci"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić