Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację. Drakońskie kary już pewne!

293

Prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Przesądzone jest zatem, że kary dla osób łamiących przepisy zostaną zaostrzone. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację. Drakońskie kary już pewne!
Andrzej Duda (PAP, Tomasz Gzell)

Ustawa ws. drakońskich kar dla kierowców czeka na publikację. Wiadomo już, że wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Zmieni się naprawdę sporo.

Za przekroczenie prędkości policjant będzie mógł nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to możliwa jest grzywna sięgająca aż 30 tysięcy złotych.

Nie mniej niż 800 zł mandatu otrzymasz za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h. Co najmniej tysiąc złotych mandatu grozi za prowadzenie pojazdu niemechanicznego, np. roweru w stanie po spożyciu alkoholu. Taką karę można dostać również za nieprawidłowe wyprzedzanie samochodem lub za jazdę bez uprawnień.

Potężne kary. Takie mandaty już od stycznia

Przynajmniej 1,5 tys. zł mandatu grozi również za kolizję, w której poszkodowana osoba miała lekkie obrażenia ciała. Ponadto taką karę można otrzymać za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, za wyprzedzanie na przejściu, za jazdę po chodniku, a także za utrudnianie ruchu.

Najmniej 2 tys. zł zapłacisz za wyprzedzanie na zakazie (w warunkach recydywy). Taki mandat policja może wystawić również za omijanie opuszczonych zapór na przejeździe kolejowo-drogowym.

Nowy taryfikator będzie uwzględniać również mandaty na poziomie co najmniej 2,5 tys. zł za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym i lądowym po spożyciu alkoholu, ale też min. 3 tys. zł za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu (w warunkach recydywy).

Punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach od momentu zapłacenia mandatu. Poza tym osoby, które będą łamać przepisy, zostaną zobligowane do płacenia wyższych składek OC.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić