To koniec?! Możliwa rewolucja ws. sygnalizatorów

34

Niewykluczone, że już wkrótce sygnalizatory mogą wyglądać zupełnie inaczej niż aktualnie. Pojawiła się koncepcja usunięcia zielonej strzałki. Niestety, wielu kierowców nie wie, jak poprawnie zachować się na jej widok.

To koniec?! Możliwa rewolucja ws. sygnalizatorów
Zielona strzałka zniknie z sygnalizatorów (Policja.pl)

Zielona strzałka ma jasne zadanie. Wprowadzono ją po to, by upłynniać ruch. Tymczasem ten znak dostarcza wielu problemów. To dlatego, że wielu kierowców błędnie ją interpretuje, co skutkuje kolizjami z pieszymi czy innymi autami.

Teraz pojawiają się doniesienia, że zielona strzałka może zostać usunięta z sygnalizatora. Do tego wątku nawiązał niezależny poseł Ryszard Galla.

Z własnej praktyki na drodze wiem, że kierowcy zachowujący się zgodnie z przepisami są często "poganiani" przez innych kierowców. Wielu polskich kierowców nie jest w ogóle świadomych tego, że przed zieloną strzałką należy się zatrzymać - powiedział parlamentarzysta, cytowany przez "Super Express".

Nigdy tak nie rób, widząc zieloną strzałkę!

Pojawienie się zielonej strzałki przy czerwonym świetle wcale nie pozwala na to, by swobodnie wjechać na skrzyżowanie. W takiej sytuacji należy się zatrzymać przed sygnalizatorem i sprawdzić, czy oby na pewno można swobodnie kontynuować jazdę.

Zignorowanie tego obowiązku jest równoznaczne z wjechaniem na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nowy taryfikator przewiduje za to karę na poziomie 500 zł i 8 punktów karnych. Jeżeli natomiast policjant uzna, że kierowca doprowadził do zagrożenia w ruchu, to mandat może być... nawet dwukrotnie większy.

Kwestia rozglądania się przed skorzystaniem z zielonej strzałki nie jest jedynym problemem. - Innym problemem jest to, że na niektórych skrzyżowaniach po minięciu sygnalizatora i znalezieniu się już na jezdni poprzecznej kierowcy są zaskakiwani nagłym pojawieniem się zielonego światła na przejściu dla pieszych na drodze poprzecznej, np. w momencie, kiedy znajdują się już bardzo blisko tego przejścia - spostrzegł Galla.

Zobacz także: Jest modelką plus size. Ewa Zakrzewska mówi, co ją spotkało w samolocie
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić