Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Takie plany ma Karol III. Pałac Buckingham nie chce nic zdradzać

2

Karol III nie zamyka się na świat będąc chorym. W przeciwieństwie do innych członków rodziny nie zniknął z mediów. Co więcej, planuje podróż do Australii. Na potwierdzenie jego wizyty będziemy musieli jeszcze poczekać.

Takie plany ma Karol III. Pałac Buckingham nie chce nic zdradzać
Brytyjskie media donoszą o ambitnych planach Karola III, który zmaga się z poważną chorobą (zdjęcie z grudnia) (GETTY, Samir Hussein)

Brytyjskie media donoszą, że wizyta króla Karola III na drugim końcu globu ma odbyć się jesienią. Na Antypodach rozpoczyna się wtedy wiosna. Monarcha tym gestem dałby przykład, że diagnoza poważnej choroby (w jego przypadku rak prostaty), nie jest wyrokiem.

Monarcha jest oficjalnym władcą Australii, Nowej Zelandii i 12 innych państw wchodzących w skład Wspólnoty Narodów znajdujących się poza granicami Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach coraz bardziej obserwuje się secesję Antypodów od Zjednoczonego Królestwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Młodzi nie chcą już do Warszawy. Wskazali, gdzie żyje im się lepiej

Przypomnijmy, że po śmierci Elżbiety II Karol III nie znajduje się na banknocie 5 dolarów australijskich. Zostanie wprowadzony wizerunek rdzennej ludności, aborygenów:

To zwycięstwo przedstawicieli ruchu rdzennej ludności, którzy walczą o dekolonizację tego kraju. Oni nigdy nie deklarowali podległości wobec żadnego króla czy królowejkomentowała decyzję australijska senator Lidia Thorpe

Mało tego, przed koronacją nowego króla władze Australii stwierdziły, że tytuł ten brzmi zbyt męsko i powinno się go zastąpić na "neutralne płciowo". W ubiegłym roku "The Australian News" poinformował, że z użytku mają wyjść sformułowania "Jego królewska wysokość", a słowo "król" ma zastąpić słowo "sovereign" oznaczające "władcę, monarchę".

Wizyta Karola III, jeśli doszła by do skutku, byłaby pierwszą oficjalną monarchy Zjednoczonego Królestwa od czasu podróży Elżbiety II w 2011 r.

Warto wspomnieć, że Karol III odbył w swoim życiu już blisko piętnaście podróży na Antypody. Ostatni raz w 2018 r. Na potwierdzenie podróży Karola III ze strony Pałacu Buckingham najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać do jesieni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić