Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Afrykańska fala nadciąga do Polski. Musicie być gotowi

19

Z prognoz przedstawionych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB wynika, że za kilka dni dojdzie do potężnego uderzenia ciepła. Termometry w naszym kraju mogą pokazać nawet 35 stopni Celsjusza! Na ile taki scenariusz jest realny?

Afrykańska fala nadciąga do Polski. Musicie być gotowi
Pogoda znów da nam popalić (Adobe Stock, IMGW)

W ostatnich dniach trochę się ochłodziło. To jednak tymczasowa sytuacja. Lada moment zrobi się naprawdę gorąco. Przewidywane są upały i tropikalne noce.

Wg kolejnej prognozy GFS około 17 czerwca mogą pojawić się dni upalne oraz noce tropikalne (czyli takie, kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni – red.). Scenariusz przewiduje 4 dni z upałem - czytamy we wpisie Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Oczywiście nie jest to prognoza synoptyków, a jedynie jeden z modeli. W takich przewidywań sprawdzalność w kontekście co najmniej siedmiu dni jest na poziomie poniżej 50 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozkoszny podsumowuje swoją podróż do Japonii. "Ta kuchnia jest zachwycająca"

"Fakt" spostrzega, że w przypadku modelu WRF-GFS uwzględniono naprawdę wysokie temperatury.

17 czerwca przewiduje 30 do 34 stopni, 19 czerwca – 38 stopni Celsjusza. Ale ten model wskazuje dość często bardzo dużo powyżej (latem) lub poniżej (zimą) temperatur, które nieco później pojawiają się w prognozach synoptyków - zauważono.

Pogoda. Czy modele są zgodne?

Zwrócono również uwagę na to, że model GFS na wtorek (18 czerwca) przewiduje 30-31 stopni. W środę (19 czerwca) ma być natomiast 33-34 st. C.

Model Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych mówi o tym, że 18 czerwca będzie 30-32 st. C., a w 19 czerwca - nawet 34-35 st. C.

Modele są więc zgodne, co sprawia, że są duże szanse na to, iż wystąpią upały.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić