Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Nagle chciał zmienić pas. "Zadzwonię na policję, że nie wpuszczasz"

56

Kierowca z Warszawy użył kierunkowskazu i podjął próbę zmiany pasa ruchu. Tym samym nie upewnił się, czy może na niego bezpiecznie zjechać. Po krótkiej wymianie zdań mężczyzna chciał zadzwonić na policję, argumentując, że używał kierunkowskazu. Jednak zapomniał, że on nie upoważnia do pierwszeństwa.

Nagle chciał zmienić pas. "Zadzwonię na policję, że nie wpuszczasz"
Agresja na ulicach Warszawy. Myślał, że jak użyje kierunkowskazu, to ma pierwszeństwo (YouTube, STOP CHAM)

Agresywni kierowcy, którzy są przekonani o swojej doskonałej znajomości przepisów drogowych, stają się prawdziwą zmorą na polskich drogach. Jeden z takich incydentów miał miejsce w piątek rano w Warszawie.

Na nagraniu udostępnionym na kanale YouTube STOP CHAM, widać, jak samochody poruszają się po drodze, gdy nagle jedno z aut próbuje zajechać drogę drugiemu pojazdowi.

"Miejsce jakieś było tu przede mną?" - zapytał autor nagrania, na co drugi kierowca odpowiedział, że przecież miał włączony kierunkowskaz. Był on włączony dosłownie dwie sekundy, a kierowca nie upewnił się, że może wjechać na pas ruchu. Wtedy autor nagrania użył sygnału dźwiękowego, dzięki czemu nie doszło do kolizji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zadzwonię na policję, że nie wpuszczasz" - nagranie STOP CHAM

Kierunkowskaz upoważnia do pierwszeństwa?

Samochody kilka chwil stały przed sygnalizacją świetlną. Jednak sytuacja zaostrzyła się, gdy na pasie przeznaczonym dla busów i taksówek pojawił się samochód kierowcy, który wcześniej próbował się wcisnąć na pas.

"Zadzwonię na policję, że nie wpuszczasz" - zagroził agresywny kierowca. Autor nagrania wyjaśnił mu, że powinien był znaleźć miejsce, aby zjechać na pas. Każdy kierowca powinien się upewnić, czy może wykonać taki manewr, aby nie wymusić pierwszeństwa.

Warto przypomnieć, że obowiązek jazdy na suwak i wpuszczania innych kierowców ma zastosowanie w przypadku wystąpienia przeszkody lub zanikania pasa, a nie podczas zatrzymania pojazdów z powodu sygnalizacji świetlnej.

Kiedy można zmienić pas ruchu?

Zgodnie z art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem, zmieniając pas ruchu, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się po tym pasie, na który chce wjechać.

Przepisy te nie dotyczą sytuacji, w której dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu na drodze z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku. Wówczas, jeśli nie ma możliwości kontynuacji jazdy na danym pasie z powodu przeszkody lub jego zanikania, kierowca poruszający się na sąsiednim pasie jest zobowiązany umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi bezpośrednio przed miejscem zanikania pasa ruchu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić