Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

To nie tropiki, to Polska! Superkomórka nie powiedziała ostatniego słowa

5

Uginające się od wiatru drzewa i nawalne opady deszczu to widok, który kojarzy nam się z tropikalnymi huraganami. Podobne obrazki można było zobaczyć w środę Kozienicach i w Otwocku. Synoptycy wciąż ostrzegają przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami, burzami i gradem.

To nie tropiki, to Polska! Superkomórka nie powiedziała ostatniego słowa
Gwałtowne ulewy przetaczają się przez Polskę. (Twitter)

W centrum kraju formują się niebezpieczne komórki burzowe. Z informacji przekazanych przez Sieć Obserwatorów Burz, w województwie świętokrzyskim uformowała się superkomórka burzowa z silnymi podmuchami wiatru, które określane są jako "potencjalnie niszczące". Mogą prowadzić do "powstania licznych szkód materialnych i przerw w dostawie prądu".

Przez wiele miejscowości przetoczyły się już nawałnice. Nagrania z Kozienic i Otwocka zamieszczone na portalu X pokazują siłę żywiołu. Na obu filmach widać uginające się pod naporem wiatru drzewa i nawalne opady deszczu, które mocno ograniczają widoczność. Momentami można odnieść wrażenie, że obserwujemy tropikalny huragan.

Synoptycy nie wykluczają pojawienia się opadów gradu. Ten już pojawił się m.in. w powiecie węgrowskim, gdzie gradziny osiągały rozmiary dojrzałych czereśni i większe. W superkomórkach prognozowany jest grad o średnicy od 3 do 5 cm. Wiatr może osiągać prędkość do 100 km/h.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarm na Gran Canarii. Po tym nagraniu zamknięto plaże

Przed nami niespokojne godziny

Jak wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej burze będą rozwijały się w godzinach popołudniowych w południowo-wschodniej części kraju. Najintensywniejsze zjawiska spodziewane są w pasie od Kotliny Kłodzkiej przez Wyżyny Śląską, Małopolską i Lubelską.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W trakcie burz przewidywane są opady deszczu sięgające 40 mm i silny wiatr, który lokalnie może przekraczać 100 km/h. Burze będą przemieszczały się z zachodu na wschód naszego kraju. Kolejne burze mogą przechodzić przez ten sam obszar, co może prowadzić do kumulacji opadów i podtopień. Możliwe także opady gradu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Burzowa pogoda będzie nam towarzyszyć także w nocy. Szczególnie niebezpiecznie będzie na Lubelszczyźnie oraz w części województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Strefa burz odsunie się znad naszego kraju około 2-3 w nocy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić