Wyłoniła się z wody i ciągle rośnie. Zdjęcie z satelity zaskakuje

105

Najmłodsza wyspa na świecie niespodziewanie wyłoniła się spod oceanicznych fal. Została dostrzeżona przez satelitę, dzięki czemu zrobiono jej pierwsze zdjęcia. Co więcej, systematycznie się powiększa. Na samym początku mogła stanowić zagrożenie, ale jest już nieco spokojniejsza. Jak powstała wyspa wulkaniczna w rejonie archipelagu Tonga?

Wyłoniła się z wody i ciągle rośnie. Zdjęcie z satelity zaskakuje
Wyłoniła się z wody i ciągle rośnie. Zdjęcie z satelity zaskakuje (Pixabay, Planet)

Nowa wyspa wulkaniczna nazywa się Home Reef, czyli w tłumaczeniu na z języka angielskiego na polski - Domowa Rafa. Jak podaje TwojaPogoda.pl, najmłodsza wyspa na naszej planecie w rzeczywistości jest podmorskim wulkanem. - Wyrzucając olbrzymie ilości pumeksu na powierzchnię Pacyfiku, z każdym dniem sprawia, że ląd się powiększa - informuje wspomniany portal.

Home Reef. Najmłodsza wyspa na świecie. Może zniknąć?

Wyspę dostrzeżono w archipelagu Tonga. Pojawiła się znienacka, jednak podobnie szybko może ponownie zniknąć pod wodą. Jak wynika z ustaleń naukowców wyspa Home Reef wyłaniała się i zanurzała w Oceanie Spokojnym co najmniej czterokrotnie. Odnotowano to m.in. w 2006 roku, a wcześniej w 1984, 1857 oraz 1852 roku. Działo się tak, ponieważ pumeks zmywany był przez silne sztormy. Wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja się powtórzy.

Choć minął zaledwie niecały miesiąc od przebudzenia się wulkanu, najmłodsza wyspa na naszej planecie ma już 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Szacuje się, że w najwyższym punkcie mierzy 15 metrów.

Nowa wyspa wulkaniczna Home Reef w Tonga nadal doświadcza erupcji i przepływu lawy (stale od początku - 10 września), ale na szczęście do atmosfery nie uwalnia się trujący popiół wulkaniczny - napisał na Twitterze Lord Fusitu'a, polityk i działacz społeczny z Oceanii.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak widać, przyroda wciąż potrafi zaskoczyć i pokazać swoje nieprzewidywalne oblicze nawet na środku bezkresnego oceanu.

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Autor: PTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić