Zrobili to! Będzie krążyć nad naszymi głowami. Dostrzeże każdy szczegół

16

Daichi-3 pozwoli zarejestrować z kosmosu obiekty zlokalizowane na naszej planecie o rozmiarze zaledwie 80 centymetrów. Satelita do obserwacji Ziemi o tajemniczo brzmiącej nazwie został skonstruowany przez specjalistów z japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Opracowywano go we współpracy z inżynierami z firmy Mitsubishi Electric. Daichi-3 ma więcej zaskakujących zalet, które świadczą o jego użyteczności.

Zrobili to! Będzie krążyć nad naszymi głowami. Dostrzeże każdy szczegół
Daichi-3 będzie krążyć nad naszymi głowami (Pixabay)

Usatysfakcjonowani efektem końcowym twórcy Daichi-3 przekazali mediom, że ich satelita może wykrywać obiekty o wielkości nawet 80 centymetrów na powierzchni Ziemi. Jak podaje japoński portal nhk.or.jp, specjaliści czekują, że Daichi-3 stanie się jednym z kluczowych narzędzi do tworzenia map do zarządzania katastrofami. Satelita ma 5 metrów wysokości, 16,5 metra szerokości, a waży około 3 ton. Można więc porównać go wielkością do samochodu ciężarowego z naczepą, widzianego z boku.

Wbudowany w Daichi-3 czujnik ma rozdzielczość trzykrotnie wyższą niż pierwszy typ Daichi, który został wycofany w 2011 roku. Stąd tak dobra dokładność nowego urządzenia.

Jak informują inżynierowie, którzy pracowali przy konstrukcji, Daichi-3 jest w stanie wysyłać do 1,8 gigabajta danych na sekundę. To aż dwukrotnie większą niż poprzednia wersja.

Satelita Daichi-3 będzie krążyć nad naszymi głowami. Od kiedy?

Japońska agencja kosmiczna JAXA planuje wystrzelić satelitę na rakiecie H3 nowej generacji, również japońskiej produkcji, do marca przyszłego roku. Niewykluczone więc, że już za kilka miesięcy Daichi-3 będzie przyglądać się nam z kosmosu.

Urzędnik Mitsubishi Electric przekazał mediom, iż ma nadzieję, że nowoczesny satelita okaże się przydatny w zapobieganiu regionalnym katastrofom oraz łagodzeniu ich skutków.

Zobacz także: Kosmiczny obiekt przy supermasywnej czarnej dziurze. Tajemnica G2 rozwiązana
Autor: PTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić