Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Jakie święto wypada tego dnia?

83

15 sierpnia 2023 roku wypadają aż dwa święta. Obchodzona jest Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Czy w tym dniu, który jest ustawowo wolny od pracy, trzeba iść do kościoła? Wyjaśniamy.

Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Jakie święto wypada tego dnia?
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Avalon_Studio)

15 sierpnia to ważna data w kalendarzu. Wszystko ze względu na fakt, iż tego dnia wypada Święto Wojska Polskiego i Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt poświęconych Matce Bożej. Niektórzy zastanawiają się, czy w tym dniu trzeba iść do kościoła na mszę świętą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy ocenili pytania referendalne. Padały mocne słowa

Rozwiewamy wątpliwości. Okazuje się, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trzeba iść do kościoła.

Zalicza się ją bowiem do grupy świąt nakazanych. Oznacza to, że 15 sierpnia wszyscy katolicy zobowiązani są do udziału we mszy świętej, a także do powstrzymania się od pracy - podaje serwis msze.info.

Do kościoła nie muszą iść ci, którzy brali udział w wieczornej liturgii sprawowanej w dniu 14 sierpnia. Pozostali wierni nie powinni lekceważyć tego obowiązku. Jeżeli nie pojawią się na nabożeństwie, to będą mieć grzech.

Nie tylko Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Część katolików Uroczystość Wniebowzięcia NMP nazywa tradycyjnie Świętem Matki Boskiej Zielnej.

To określenie wiąże się z apokryficznym przekazem, według którego apostołowie w grobie Maryi nie znaleźli Jej ciała, ale kwiaty: wianki i lilie. Legenda ta stała się również przyczynkiem do narodzin nowego zwyczaju, który sięga korzeniami IX w. - zwyczaju poświęcania w dniu 15 sierpnia ziół, kłosów zbóż oraz innych roślin. Tym samym Maryja stała się patronką ziemi i roślinności - przypominają przedstawiciele portalu msze.info.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić