Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Kobieta po menopauzie urodzi bliźniaki. Lekarze nie dawali jej szans

0

40-letnia Greczynka z niewydolnością jajników zaszła w ciążę. Pomogła jej eksperymentalna terapia leczenia niepłodności. Teraz spodziewa się dwójki dzieci.

Kobieta po menopauzie urodzi bliźniaki. Lekarze nie dawali jej szans
(flickr.com, Jerry Lai)

U kobiety zdiagnozowano pierwotną niewydolność jajników. To schorzenie polega na pojawieniu się symptomów menopauzy przed 40. rokiem życia. Potem wielokrotnie próbowała leczyć bezpłodność. Przeszła aż sześć nieudanych terapii hormonalnych. W końcu zdecydowała, że adoptuje dziecko.

Wtedy pojawiła się szansa. Dowiedziała się o nowej, eksperymentalnej technice, która może odwrócić menopauzę. Polega ona na odmłodzeniu narządów rozrodczych poprzez wstrzyknięcie osocza krwi do jajników i macicy. Zaryzykowała.

Efekty przyszły szybko. Mimo że lekarze kazali być ostrożni, już 9 dni po wstrzyknięciu osocza kobieta poczęła dwójkę dzieci. Teraz jest w 10 tygodniu ciąży.

Terapia prowadzona jest w Atenach. Założyciel tamtejszej kliniki Genesis, dr Konstantinos Pantos twierdzi, że w zeszłym roku poddano jego innowacyjnemu zabiegowi 27 kobiet po menopauzie. Aż 12 z nich zaczęło jajeczkować.

W leczeniu wykorzystuje się plazmę bogatą w osocze. Wstrzyknięte powoduje wzrost tkanki naczyń krwionośnych. W efekcie ponownie uruchomione zostają cykle miesiączkowe. Choć sama terapia jest jeszcze w fazie testów, lekarze chcą jeszcze w tym roku opublikować wyniki swoich badań.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić