Nikt tak nie grał od lat. Iga Świątek nie do zatrzymania

2

Po trzech tygodniach przerwy Iga Świątek powróciła do rywalizacji. Polka przystąpiła w środę do II rundy turnieju WTA w Ostrawie, w której zmierzyła się z Australijką Ajlą Tomljanović. Rywalka postawiła jej trudne warunki, ale przegrała ostatecznie z kontuzją i musiała poddać mecz. Tym samym liderka światowego rankingu znalazła się w ćwierćfinale i wyśrubowała swoje tegoroczne statystyki.

Ostrawa, Czechy, 05.10.2022. Polka Iga Świątek po wygranym meczu 2. rundy turniej tenisistek w czeskiej Ostrawie z Australijką Ajlą Tomljanovic (L), 5 bm. (gj) PAP/Tomasz Wiktor (PAP, PAP/Tomasz Wiktor)

10 września Iga Świątek wygrała swój trzeci wielkoszlemowy turniej w karierze. Liderka światowego rankingu pokonała w finale US Open Ons Jabuer i dopisała do swojego dorobku kolejny triumf.

Była to jej siódma wygrana w tym sezonie, a dziesiąta w karierze. Odnotujmy, że w Wielkim Szlemie zwyciężyła jeszcze w Paryżu podczas Rolanda Garrosa - w sezonach 2020 oraz 2022.

Po sukcesie w Nowym Jorku zrobiła sobie krótką przerwę. Pojawiła się m.in. w Polsce, gdzie spokojnie przygotowywała się do kolejnej imprezy.

Iga Świątek w ćwierćfinale. Trudny mecz

Zgłosiła się do turnieju WTA w Ostrawie. Liczyć może tam na doping polskiej publiczności. Miasto to jest oddalone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską. "Czuję się tu jak u siebie" - przyznała otwarcie Świątek.

W I rundzie miała wolny los, natomiast w drugiej zmierzyła się z Ajlą Tomljanović. Australijka mocno postawiła się swojej rywalce, ale w drugim secie, przy stanie 2:2, poddała się z powodu kontuzji kolana.

Widziałem, jak grała w US Open, kiedy jej forma rosła. Życzę jej szybkiego powrotu do zdrowia. Jest trochę dziwnie, ale dzisiaj ten trudny mecz pozwolił mi złapać trochę rytmu - mówiła jeszcze na korcie Iga Świątek.

Tym samym Polka wygrała swój 58. mecz w tym sezonie. To wynik, jakiego na poziomie WTA nie było od lat. Świątek przebiła wyczyn Ashleigh Barty z 2019 roku, kiedy to Australijka wygrała 57 spotkań w całym sezonie.

Świątek ma duże szanse jeszcze bardziej wyśrubować ten rezultat. W planach ma w tym sezonie kilka turniejów, w tym WTA Finals. W Ostrawie kolejny raz pojawi się na korcie w piątek. Zmierzy się wtedy z lepszą w meczu Caty McNally - Karolina Muchova.