Tokio 2020. Afera wokół ceremonii otwarcia igrzysk. Padły oskarżenia o rasizm

34

Nie tak organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 wyobrażali sobie ich początek. Przed stadionem protestowało tysiące osób. Senegalski muzyk twierdzi, że został obrażony na tle rasistowskim.

Tokio 2020. Afera wokół ceremonii otwarcia igrzysk. Padły oskarżenia o rasizm
Latyr Sy (Instagram)

O 13:00 czasu polskiego rozpoczęła się w Tokio ceremonia otwarcia letnich igrzysk olimpijskich. Ze względu na pandemię koronawirusa, na Stadion Narodowy nie wpuszczono kibiców. Pojawili się jednak sportowcy, którzy wzięli udział w tradycyjnej paradzie oraz aktorzy, statyści i muzycy, zaangażowani do części artystycznej ceremonii.

Na stadionie w Tokio zabrakło jednak Latyra Sy. Senegalski muzyk, który od 20 lat mieszka w Japonii, miał wziąć udział w spektaklu. Ostatecznie nie otrzymał jednak od organizatorów zaproszenia. Jak twierdzi, było podyktowane rasistowskimi uprzedzeniami.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Według Latyra Sy organizatorzy obawiali się, że pojawienie się jego jako osoby czarnoskórej na stadionie sprawi, że na ceremonii będą musiały pokazać się także inne grupy etniczne - czytamy na portalu rt.com.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku organizatorzy zakładali, że Latyr Sy weźmie udział w ceremonii otwarcia. W grudniu, według jego relacji, miał otrzymać harmonogram prób. Miał odrzucić inne zlecenia muzyczne, które kolidowałyby z terminem olimpijskim i monitorować swój stan zdrowia, ze względu na COVID-19.

Nagle w maju organizatorzy zmienili jednak zdanie i podziękowali Senegalczykowi za współpracę.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
To całkowicie rasistowskie. To nie pasuje do igrzysk olimpijskich, ale dlaczego mam milczeć?! Kiedy się o tym dowiedziałem, było mi przykro. Mieszkam w tym kraju 20 lat i tak skandaliczne potraktowanie mnie po prostu boli. Nie chodzi o pieniądze. Jest mi po prostu smutno - powiedział Latyr Sy, cytowany przez rt.com.
Zobacz także: Olimpiada w Tokio przed nami. Korzeniowski obstawia medalistów
Autor:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić