Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|
aktualizacja

Nowe sygnały z kosmosu. Pochodzą z odległej galaktyki

37
Podziel się:

Zajmujące się wyszukiwaniem pozaziemskiej inteligencji SETI zarejestrowało 72 nowe sygnały. W ich wykryciu pomogła sztuczna inteligencja. Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, co lub kto emituje sygnały radiowe.

Nie wiadomo, skąd pochodzą sygnały
Nie wiadomo, skąd pochodzą sygnały (Wikimedia Commons CC0)

Tym razem udało się wykryć aż 72 szybkie sygnały radiowe (Fast Radiu Burts, FRB). Pochodzą z oddalonej od Ziemi o 3 mln lat świetlnych galaktyki karłowatej. A dokładnie z obiektu o nazwie FRB 121102, który jest jedynym obiektem kosmicznym regularnie emitującym sygnały.

FRB 121102 emitował już sygnały m.in. w 2017 roku. Wówczas naukowcy wychwycili 15 szybkich sygnałów radiowych. Łącznie FRB 121102 ma na swoim koncie przeszło 300 sygnałów od czasu wykrycia obiektu w 2012 roku.

Opinie na temat genezy sygnałów radiowych są podzielone – jedni uważają, że mogły to być gwiazdy neutronowe lub czarne dziury. Drudzy zaś przypominają, że pod uwagę trzeba wziąć wszystkie możliwości, z kosmitami włącznie.

Co ciekawe, w wykryciu najnowszych sygnałów pomogła sztuczna inteligencja, która przeanalizowała zebrane dane.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
hehehe
3 lata temu
A co jeśli wam powiem że te sygnarły radiowe to nasze sygnał radiowe odbite przez potężne osobliwości.Czarnodzury itp
MaS
4 lata temu
Te sygnały wysłano 3 mln lat temu i fale dotarły do nas dopiero teraz, po takim czasie. Do tej pory cywilizacja, która je wysłała może już dawno nie istnieć.
Olsztyniak
4 lata temu
Panie Redaktorze , FRB 121102 - > to 3 miliardy lat świetlnych od Olsztyna ( a nie 3 mln. ) Serdeczna prośba o sprostowanie
aaa
4 lata temu
Pomruki boga
Hdiejks
4 lata temu
Fajnie byłoby gdyby byli to kosmici, gorzej gdyby szukali pokarmu i z nas zrobili sobie sałatki z majonezem
terrabajt
4 lata temu
dobry przekaz leci...
lolo
4 lata temu
Mogliby by się pokazać jacyś kosmici ,byłaby większa szansa na zabranie stąd kaczorka i dudusia, bo na pewno nie mają tam 500+ i innych plusów.
👾
4 lata temu
[○]
33
4 lata temu
Niech przylecą zabiorą co swoje i znikają !!! Nikt ich już nie chce oglądać !
grea
4 lata temu
Myślenie że jesteśmy jednymi istotami myślącymi we wszechświecie jest myśleniem egoistycznym. Dlaczego tak miało by być? Jesteśmy tylko jakimś tam małym okruszkiem i takich okruchów może być więcej
33
4 lata temu
pierdoły to piszecie ale to żę PO głosowało za ACTA2 yo nie napiszecie, a taki zapyziały znienawidzony na pudelku PIS głosował przeciw. PO protestowało za wolnością mediów - Platforma Obłudników jak pisał 15 lat temu prof. Jerzy Robert Nowak
LoL
4 lata temu
72 Razy jesteśmy blisko prawdy nie jesteśmy sami ;-)
¤₹៛₪Г¬μ<~°·´៛
4 lata temu
μ^Г¬¡° ¤ ^>¥¥´§₹¬·₹μ´¤]μ₹§·¥]μ¤´៛μ·μμ}}`{₩<¥°]§₪©₪₪©´μ·μ<¿°·¬·₹<Г₪¬ Tłumaczenie tekstu : Tak to my kosmici chcemy waszych kobiet mamy po trzy penisy . Chcemy waszych kobiet i wódki no i piwa .
Językoznawca ...
4 lata temu
Czyli nic w języku aramejskim, hebrajskim, jidysz ... ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić