Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Sonda Voyager sprawia naukowcom niemały problem. Będzie przełom?

31

Sonda Voyager od listopada ubiegłego roku sprawia naukowcom z NASA spore problemy. Zaczęli odbierać niezrozumiałe sygnały. Wygląda jednak na to, że po miesiącach dociekań naukowcy są bliżej odpowiedzi, gdzie może tkwić problem. Czy uda się go naprawić? Jest na to duża szansa.

Sonda Voyager sprawia naukowcom niemały problem. Będzie przełom?
Czu uda się rozwiązać problemy z sondą Voyager 1? (Twitter)

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 5 września w 1977 roku. Podróż sondy trwa nadal, choć pod koniec ubiegłego roku naukowcy odnotowali problemy z sygnałem radiowym docierającym na Ziemię, a konkretnie z danymi dotyczącymi jej położenia.

Od miesięcy trwają analizy, co może być tego przyczyną. NASA czeka na przełom.

Z dotychczasowych analiz wynika, że mogło dojść do uszkodzenia systemu danych lotu, w jednym z trzech komputerów pokładowych Voyagera. "Sonda odbiera i poprawnie wykonuje polecenia z Ziemi, ale system FDS nie komunikuje się poprawnie z innym podsystemem, tzw. jednostką modulacji telemetrii" - wskazuje portal TVN24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny rozbłysk słoneczny. Naukowcy z NASA pokazali nagranie

Naukowcy i inżynierowie NASA starają się rozwiązać problem, choć podjęte do tej pory próby nie przynoszą zamierzonego efektu. Szansą na przełom jest porównanie danych z pamięci FDS przesyłanych na ziemię przed usterką z tymi, jakie wystąpiły już po niej.

Wychwycenie rozbieżności między nimi ma pomóc w ustaleniu przyczyn usterki, która pozbawiła naukowców dostępu do informacji na temat napędu Voyagera, jego mocy i systemów sterowania.

Szukanie przyczyn usterki będzie ogromnym wyzwaniem, podobnie jak naprawa Voyagera. Sonda znajduje się bowiem ponad 23 miliardy kilometrów od Ziemi. Sygnał wysyłany z naszej planety dociera do niej dopiero po 22 godzinach. Tyle samo czasu badacze czekają na odpowiedź. Naukowcy nie wykluczają też, że może nie być możliwe naprawienie usterki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Voyager poleciał dalej niż początkowo zakładano

Sond Voyager 1 miała zbadać dwa pierwsze gazowe olbrzymy Jowisza i Saturna, a także księżyce tych planet. Po wykonaniu tego zadania sonda skoncentrowała się na badaniu właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej.

Voyager 1 w przestrzeni kosmicznej znajduje się od ponad 46 lat. W 2013 roku sonda opuściła region określany jako płaszcz Układu Słonecznego, stając się pierwszą ziemską sondą, która pokonała tę umowną barierę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić