Charakterystyczny objaw. Może wskazywać na cukrzycę

5

Według lekarzy stan naszego uzębienia może dużo nam powiedzieć o ogólnej kondycji organizmu. Problemy związane z zębami niekiedy sygnalizują wczesne objawy wielu chorób. Sprawdź, jakie schorzenia mają związek ze zmianami w jamie ustnej.

Charakterystyczny objaw. Może wskazywać na cukrzycę
(getty images)

Problemy z sercem

Próchnica to efekt długo nieleczonych ubytków. Choroba ta zmniejsza odporność organizmu i może doprowadzić do problemów z sercem. Ale inne organy są również zagrożone, ponieważ bakterie z jamy ustnej dostają się do nich przez krew. Próchnica ma również wpływ na: zapalenie wsierdzia, uszkodzenie zastawek, chorobę niedokrwienną serca oraz rozwój miażdżycy.

Cukrzyca

Wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ryzyko pojawienie się infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych w jamie ustnej. Choroba ta może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Zwiększa także ryzyko grzybicy jamy ustnej, ponieważ cukrzyca zmienia skład i zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej. Widząc zmiany w jamie ustnej, takie jak np. pieczenie czy częste zmiany ropne, dentysta jest wstanie zdiagnozować wczesne stadium cukrzycy.

Stres

Stres zwiększa ilość hormonu stresu czyli kortyzol, który w nadmiarze, może źle wpływać m.in. na śluzówkę jamy ustnej. Nerwy mogą także powodować zgrzytanie zębami podczas snu, co prowadzi do niewyspania i bólu głowy.

Osteoporoza

Osteoporoza atakuje wszystkie kości w organizmie, co powoduje ich osłabienie i łamliwość. To schorzenie dotyka również zęby, przez co mogą zacząć przedwcześnie wypadać. Tyczy się to głównie osób po 50. roku życia.

Anemia

Symptomem tej choroby może być nietypowy kolor dziąseł. Anemia ma związek z niedoborem żelaza, który często objawia się bladą skórą. Zmiany dotyczą także jamy ustnej, przez co dziąsła zmieniają barwę na jasnoróżową.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić