"Choroba arystokratów". Pierwszy objaw pojawia się na stopach

6

Grzybica, dna moczanowa, cukrzyca, miażdżyca, a nawet niedoczynność tarczycy. To choroby, których objawy mogą pojawić się na stopach. Oto jak je rozpoznać.

Objawy chorób na stopach
Objawy chorób na stopach (Getty Images)
Choroby, które widać na stopach

Niedoczynność tarczycy

Ciągłe zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów, obrzęki, zaparcia, to najbardziej charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy, ale nie jedyne. Lekarze zalecają, by zwracać uwagę również na swoje stopy. Gdy są ciągle zimne, skóra sucha i pękająca na piętach, a paznokcie kruche, może to oznaczać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy.

Dna moczanowa

Nazywana również chorobą arystokratów, dna moczanowa rozwija się u osób, których codzienne menu obfituje w czerwone mięso, podroby oraz owoce morza. Bardzo często objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem w obrębie stawu palucha. Chorym towarzyszy również ból stawów nasilający się w nocy lub zaraz po przebudzeniu.

Grzybica

Gdy grzybica zainfekuje skórę możemy zauważyć pęknięcia i łuszczenie się miejsc między palcami u stóp, na ich bocznej powierzchni lub na podeszwie stopy. Pojawia się również świąt, zaczerwienienie skóry i bolesne pieczenie. Gdy grzybica zaatakuje paznokcie, stają się one biało-żółte, a płytka zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć.

Cukrzyca

W przebiegu cukrzycy może rozwinąć się stopa cukrzycowa. To dolegliwość niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego, dlatego nie wolno lekceważyć jej objawów. Zrogowacenia, wysuszenie, łuszczenie się skóry, zanik mięśni, problemy z gojeniem się ran oraz palce młoteczkowate, to alarmujące objawy świadczące o rozwoju stopy cukrzycowej.

Miażdżyca kończyn dolnych

Chociaż choroba ta może rozwijać się po cichu i nie dawać przez długi czas żadnych objawów, to z czasem chorzy zauważają, że ich stopy stają się zimne i blade. Odczuwają również mrowienie i ból w łydce, który pojawia się podczas chodzenia, a znika, gdy odpoczywamy – to najbardziej charakterystyczny objaw miażdżycy kończyn dolnych. W zaawansowanej fazie choroby rozwija się martwica i owrzodzenia. To stan zagrażający życiu chorego.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić