Choruje ponad połowa Polaków. Czują się wyczerpani, mają bóle mięśni i stawów

281

Ponad połowa Polaków cierpi na przewlekłe zmęczenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie są jego objawy.

Przewlekłe zmęczenie może dawać nietypowe objawy
Przewlekłe zmęczenie może dawać nietypowe objawy

Z badań statystycznych wynika, że aż 62 proc. Polaków cierpi na zespół chronicznego zmęczenia (CSF). Ten stan daje o sobie znać nawet po odpoczynku i utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy. Osoby borykające się z chronicznym zmęczeniem są senne, rozdrażnione, cały czas brakuje im energii i mają problemy z koncentracją.

Tym objawom często towarzyszą również bóle mięśni i stawów. Według lekarzy przyczynami przewlekłego zmęczenia jest zaburzona praca układu immunologicznego i kory nadnerczy oraz niedobór witaminy D i cynku. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby, które żyją zbyt intensywnie, prowadzą niezdrowy tryb życia i mają stresującą pracę. Dotyczy to także ludzi borykających się z depresją.

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy z tego rodzaju problemami zdrowotnymi. Są niewyspani, mimo odpowiedniej ilości snu, doskwiera im całkowity brak energii i brakuje im radości życia. Są to najczęściej pacjenci w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Do ustalenia bezpośredniej przyczyny przewlekłego zmęczenia, potrzebna jest szeroka diagnostyka.

"Najpierw należy wykluczyć choroby somatyczne. Dlatego lekarz powinien zlecić badania ogólne, takie jak badanie moczu czy morfologię krwi. Sprawdzić warto poziom hormonu tarczycy TSH, poziom kreatyniny, wykonać próby wątrobowe. Należy dopytać pacjenta, czy nie gorączkuje, sprawdzić węzły chłonne, osłuchać" - mówi dr Magdalena Bochniarz dla WP abcZdrowie.

Lekarka dodaje, że jeżeli złe samopoczucie i brak energii nie są spowodowane chorobami, to powodem może być depresja, stres, niezdrowy styl życia, a także przesilenie jesienno-zimowe. Dr Bochniak zaleca regularne spacery nawet podczas pochmurnych dni, zmianę diety na zdrowszą i suplementowanie witaminy D w miesiące, gdy jest mniej słonecznych dni.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić