aktualizacja 

Szczepionka na raka. Przełom w walce z nowotworami

220

Każdego roku mnóstwo osób umiera na raka. Niestety, wciąż nie ma recepty na skuteczne rozprawianie się z nowotworami. Pomóc mogłaby szczepionka, nad której wynalezieniem pracuje wielu naukowców.

Szczepionka na raka. Przełom w walce z nowotworami
Czy powstanie szczepionka na raka? (Pixabay)

"Spiegel" ocenia, że szczepionka na koronawirusa może przynieść szereg korzyści. Przede wszystkim jest szansa, że dzięki niej uda się zażegnać kryzys związany z koronawirusem. Z drugiej strony, wynalezienie szczepionki na COVID-19 może odmienić stosowanie szczepień.

Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że szczepionka na COVID-19 jest nowatorskim preparatem wykorzystującym mRNA.

Naukowcy spoglądają na ten temat z dużym optymizmem. Norbert Pardi z University of Pensylvania w Filadelfii mówi w rozmowie ze "Spieglem", że "to fantastycznie, że szczepionka mRNA jest tak dobra". Później ocenia, że jeśli jej skuteczność się potwierdzi, to "w nadchodzących latach będzie prawdopodobnie coraz więcej dopuszczonych szczepionek mRNA przeciwko nowotworom i chorobom zakaźnym”.

Szczepionka na raka. Będzie przełom?

Naukowcy od lat zastanawiają się, jak skonstruować szczepionkę na raka. Preparat na COVID-19 może nakierować ich na właściwe tory.

Co więcej, już pojawiły się preparaty, które mogą przeciwstawiać się rakowi. Odpowiedzialna jest za nie firma Biontech. Oczywiście na razie nie ma mowy o stuprocentowej skuteczności, ale testy wykazały, że preparat może cofać rozwój np. czerniaka skóry.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić