Cichy zabójca w twojej kuchni. Przyczynia się do raka prostaty i piersi

657

Ta substancja przyczynia się do rozwoju nowotworów. Obecna jest w naszej kuchni. Mowa o Bisfenolu. Gdzie występuje i co zrobić, żeby ograniczyć kontakt z tym szkodliwym związkiem chemicznym? Sprawdź koniecznie!

Bisfenol A znajduje się m.in. w plastikowych butelkach.
Bisfenol A znajduje się m.in. w plastikowych butelkach. (Getty Images/EyeEm)

Bisfenol A – niebezpieczna substancja obecna w każdej kuchni

*Niestety, całkowite wyeliminowanie toksycznych substancji z naszego otoczenia jest niemożliwe. *Jednak nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zredukować ich szkodliwego działania. Nawet kupując produkty, które nie zawierają sztucznych dodatków, możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. W jaki sposób?

Chodzi o opakowania wielu pozornie zdrowych artykułów spożywczych. Jak się okazuje, mogą zawierać one bisfenol A, oznaczony symbolem BPA. Ten organiczny związek jest obecny nie tylko w pojemnikach na żywność, ale także w zabawkach i banknotach.

*Wyniki badań naukowców z University of Illinois w Chicago * wykazały, że mimo unikania kontaktu z przedmiotami zawierających BPA nie wyeliminujemy całkowicie tej substancji z organizmu. Substancja ta dostaje się do naszego ciała przez skórę, układ oddechowy i pokarmowy.

Badania, których wyniki opublikowano w magazynie "Endocrinology" potwierdziły, że substancja wykazuje silne działanie rakotwórcze. BPA zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu prostaty i piersi, a także powoduje problemy z erekcją i działa negatywnie na zdolności rozrodcze. To jednak nie wszystko. Przyczynia się również do otyłości, astmy i chorób tarczycy.

*Aby zredukować szkodliwe działanie BPA, należy przede wszystkim często myć ręce *i zamiast kupować pakowane jedzenie, wybierać świeże produkty spożywcze.

To przyniesie naprawdę ogromne efekty. Badacze z Silent Spring Institute i Breast Cancer Fund udowodnili bowiem, że tego rodzaju zmiana w sposobie odżywiania, zaledwie po trzech dniach powoduje zmniejszenie stężenia bisfenolu A w organizmie człowieka.

Jak w takim razie bezpiecznie przechowywać żywność? Choćby w pojemnikach ze szkła lub stali nierdzewnej. Należy unikać w miarę możliwości plastikowych butelek i aluminiowych opakowań. Uwaga! Jeżeli na etykiecie zauważymy znaczek PC, to znaczy, że ten produkt zawiera szkodliwy poliwęglan.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić