Dziurawi jelita. Francja go zakazała, a u nas kupisz w każdym sklepie

1005

Kolejne badania potwierdzają szkodliwe działanie dwutlenku tytanu na nasz organizm. Tym razem naukowcy wzięli pod lupę działanie tego popularnego dodatku do żywności na nasze jelita. Niestety, nie mają dobrych wiadomości.

Dwutlenek tytanu znajduje się w wielu produktach spożywczych
Dwutlenek tytanu znajduje się w wielu produktach spożywczych (Getty Images)

Dwutlenek tytanu. Niebezpieczny dodatek do żywności

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "NanoImpact". Naukowcy z Uniwersytetu Binghamton dowodzą, że przewlekła ekspozycja na dwutlenek tytanu, znany też pod nazwą E171, może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń jelit.

Badacze zaobserwowali, że dwutlenek tytanu wpływa też negatywnie na działanie komórek jelitowych nazywanych mikrokosmkami. To właśnie one są odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych, które dostarczamy do naszego organizmu.

To jednak nie koniec. Przez to, że dwutlenek tytanu uszkadza jelita, stwarza doskonałe środowisko dla chorobotwórczych bakterii, co jest krótką drogą do raka. Inne, wcześniejsze badania wskazują z kolei na jego patologiczny wpływ na układ rozrodczy oraz możliwość uszkodzenia ludzkiego DNA.

Co ciekawe, Francja zakazuje stosowania tego dodatku do żywności już od 2020 roku. I chociaż w ostatnich latach Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ponownie wziął pod lupę E171, to oficjalnego zakazu dla krajów należących do Unii Europejskiej nadal nie wydano.

W Polsce produkty z dwutlenkiem tytanu można dostać w każdymsupermarkecie. Znajdziemy go w gumach do żucia, cukierkach, lodach, lizakach, ciastkach, pączkach, żywności wysokoprzetworzonej, gotowych sosach, czy sproszkowanych produktach, takich jak np. śmietanka do kawy.

Eksperci zalecają uważane czytanie etykiet i unikanie produktów z dwutlenkiem tytanu w składzie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić